astim.gen.tr https://www.astim.gen.tr Astım, Astım Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, astim.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Tue, 19 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Alerjik Astım Bronşit https://www.astim.gen.tr/alerjik-astim-bronsit.html Thu, 22 Nov 2018 11:35:29 +0000 Alerjik astım bronşit, aslında insanlarda çok yaygın bir şekilde görülmektedir. En büyük nedeni genetik olarak kişiden kişiye geçmesi olan bu rahatsızlık bazen bebeklikten itibaren ortaya çıksa bile bazen de beli bir yaştan s Alerjik astım bronşit, aslında insanlarda çok yaygın bir şekilde görülmektedir. En büyük nedeni genetik olarak kişiden kişiye geçmesi olan bu rahatsızlık bazen bebeklikten itibaren ortaya çıksa bile bazen de beli bir yaştan sonra kendisini gösterebilir. Birçok zaman ergenlik dönemi sonrasında yani 20 yaşından sonra ortaya çıkan alerjik astım bronşit, kişilerde birçok belirtiye neden olabilir. Bu hastalık insanlarda kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Hastalığın alerjik olarak ortaya çıkması bu rahatsızlığı normal astımdan farklı kılmaktadır. Çünkü alerjik astım bronşit rahatsızlığından etkilenen insanlarda bu problem genellikle herhangi bir maddenin tetikleyici olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu durum örnek olarak alerjik astım ve bronşit probleminde gösterilebilir. Alerjik astım ve bronşit, aslında farklı hastalıklardır. Fakat belirtiler ve oluşum açısından çok büyük benzerlikler gösteren bu iki hastalık birbirinden ayrı bir şekilde görülebileceği gibi ikisi birden de kişide etkili olabilmektedir. Genellikle alerjik astım rahatsızlığından etkilenen insanlarda belli bir süre sonra bronşit problemleri de oluşum göstermektedir. Bu nedenle bu iki hastalık aynı kategoride gösterilebilir. 

Alerjik astım bronşit belirtileri nelerdir

Daha önce de belirttiğimiz gibi alerjik olarak meydana gelen astım rahatsızlığı ve bronşit problemi farklı hastalıklardır. Fakat göstermiş oldukları belirtiler hemen hemen aynı olduğu için genellikle ikisi birden ele alınmaktadır. Bu belirtiler kişilerde bulunan hastalığın derecesine ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir. 
 • Alerjik astım bronşit probleminde meydana gelen en önemli belirti nefes darlığıdır. İnsanlarda ciddi olarak rahatsızlıklara neden olan bu durum bazen kişiyi uykusundan uyandıracak derecelerde artış gösterebilir. Bu durum kişinin göğsünde yanma belirtisine de neden olabilir. 
 • Meydana gelen bir diğer belirti ise nefes darlığıyla birlikte görülen öksürük sorunlarıdır. Bu öksürük sorunları birçok zaman kuru öksürük olarak ortaya çıkar ve insanlarda etkilere neden olur. 
 • Göğüste baskı hissi bronşların alerjik olarak daralmasına bağlı olarak ve bronşit hastalığının daha fazla etkin olmasına bağlı olarak daralır ve bu şekilde baskı hislerinin oluşmasına neden olur. Bu nedenle kişi zor durumlarda kalabilir. 
 • Son olarak belirtmek isterim ki alerjik astım bronşit rahatsızlığında şiddetli bir şekilde hırıltılı solunum etkin olur. Hırıltılı solunum, özellikle kişinin yatması durumunda ortaya çıkarak etkilerini gösterir. Bazen bu durum öksürüğü tetikleyici bir hale gelebilir. 
Alerjik astım bronşit sorunu neden ortaya çıkar

Adındanda anlaşılabileceği gibi alerjik astım bronşit rahatsızlığının ortaya çıkasına neden olan en önemli etken alerjenlerdir. Ortaya çıkan alerjenler genellikle polenler, tozlar, kimyasal maddeler ve bunlara benzer birçok durumlardır. Bunun yanı sıra özellikle bebeklik döneminde görülen enfeksiyonlar ciddi olarak alerjik astım bronşit nedenleri arasında sayılmaktadır. Daha önceden de belirttiğimiz gibi insanlarda genetik olarak bu rahatsızlık görülmektedir. Aile içerisinde hatta dedede, anneannede ve diğer akrabalarda görülen alerjik astım bronşit rahatsızlığı çocuklarda da karşılaşılabilir. 
]]>
Gizli Astım https://www.astim.gen.tr/gizli-astim.html Fri, 23 Nov 2018 07:30:24 +0000 Gizli astım, Astım ülkemizde ve dünyada en çok görülen solunum yolu hastalıklarından bir tanesi ve en önemlisidir. Araştırma sonuçlarına göre çocukların yüzde 15'i erişkinlerin yüzde 5'i astım olmaktadır. Türkiye'de Gizli astım, Astım ülkemizde ve dünyada en çok görülen solunum yolu hastalıklarından bir tanesi ve en önemlisidir. Araştırma sonuçlarına göre çocukların yüzde 15'i erişkinlerin yüzde 5'i astım olmaktadır. Türkiye'de ise 5 milyona yakın astım hastası olduğu tahmin edilmektedir. Astımın türlerinden bir tanesine gizli astımdır. 

Gizli astım, tipik astım belirtileri göstermeyen ileri ki yıllarda gelişme riski yüksek olan kişilerde görülmektedir. Egzama ya da saman nezlesi gibi alerjik hastalıkları olanlarda gizli astım ihtimali oldukça yüksektir. Çocukluk dönemlerinde ilaç ve besin alerjisi olanlarda gizli astım olduğu kabul edilir. Günümüzde obez olanlar, astım riskinin yüksek olduğunu gösteren pek çok araştırma mevcuttur. Gizli hastalarda solunum yolları enfeksiyonlarında daha çok görüldüğü gibi daha şiddetli belirtiler ve daha uzun süreli hastalık süreçleri oluşur. Gülmek, şarkı söylemek, ağlamak, kirli havayı teneffüs etmek, soğuk yiyecek yemek, içecekleri içmek, öksürmek ya da gıcıklık hissine yol açabilmektedir. 

Gizli astım nasıl teşhis edilebilir

Alerjik deri testler: Kolun iç tarafını alerjen maddeler damlatılarak özel bir iğne yöntemiyle deri çizilir ve alerjinin içerisinde sızması sağlanır. 20 dakika geçtikten sonra deride kabarmalar ya da kızarıklar değerlendirmeye alınır. Bu belirtiler santimetreden daha büyük reaksiyonlar gösterilirse alerji olduğu ortaya konulur ve alerji oldukları bilinen kişilerde hastalığın oluşma ihtimali yüzde 50'leri bulmaktadır.

Kanda IgE ölçümü: Bu ölçüm vücudumuzda alerjen maddeye karşı antikor vermektedir. Kandaki bu değerleri yüksek çıkan kişilere atopik kişi denir. Bunlar astım aday adayıdır. Kordon kanında bu değeri yüksek olan bebeklerde de astım kabul edilmektedir.

Solunum provokasyon testleri: Bu testler histamin adlı kimyasal bir madde solunum yoluna giderek artan dozlarda verilmesi ile bronşlarda meydana gelen daralma solunum enfeksiyon testleri yöntemi kullanarak ölçülür. Bu testler yardımıyla solunum yolunu aşırı duyarlı olup olmadığı belirlenir. Histamin dozlarında en düşük sisteminde uzağında bile aşırı bronş daralması meydana geldiği görülür.

Gizli astımın engellenmesi mümkün müdür

Gizli astım olanlara ve gizli astım şüphesi yüksek olanlara şu tavsiyeler verilir;

 • Hava kirliliği bulunan mekanlarda mutlaka uzak durun.
 • Sigara ve sigara içen maddeleri kullanmayın ve bu ortamlardan uzak durun.
 • Evinizi sürekli havalandırın. Evinizin içerisinde nemin yüzde 50'nin altına düşmesi izin vermeyiz.
 • Evde tüylü hayvan beslemeyin.
 • E,C, A vitamini gibi antioksidanlar ve Selenyum gibi mineral içeren meyve, sebze ve deniz ürünlerini bol bol tüketin.
 • Doktor tavsiyesi olmayan ilaçları kullanmayın.]]>
Alerjik Astım Nasıl Geçer https://www.astim.gen.tr/alerjik-astim-nasil-gecer.html Fri, 23 Nov 2018 14:12:39 +0000 Alerjik astım nasıl geçer, alerjik astım, solunum yolunda oluşan hassasiyet ve çevresel faktörlere bağlı olarak solunum yolunun daralması sebebiyle ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Daha çok genetik etkenlere ba Alerjik astım nasıl geçer, alerjik astım, solunum yolunda oluşan hassasiyet ve çevresel faktörlere bağlı olarak solunum yolunun daralması sebebiyle ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Daha çok genetik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan astım, çevresel etkenlerinde etkisiyle oluşum gösterebilir. Bunların haricinde alerji, enfeksiyon, zatürree gibi rahatsızlıkların ardından da astım görülebilir.

Alerjik astım belirtileri küçük yaşlarda görülebileceği gibi ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. 20-40 yaş arasında alerjik astım nedeniyle ciddi anlamda nefes darlığı yaşanabilir. İlerlediğinde mutlaka acilen tıbbi destek alınmalıdır. Alerjik astım bronş darlığına sebep olduğu için bronşlarda kasılmalar gerçekleşir ve bu durum nefes almayı güçleştirir. Nefes darlığı haricinde hırıltı, öksürük gibi yakınmalar da alerjik astım şikayetleri arasındadır. Belirtilerin aniden ortaya çıkması astım krizi olarak adlandırılır. Özellikle geceleri yaşanan inatçı öksürük hastayı uykusundan uyandırabilir. Hava kirliliği, polenler, hayvan tüyleri, toz, stres gibi etkenler alerjik astım şikayetlerinin artmasına yol açabilir.

Alerjik astım nasıl geçer

Alerjik astımı geçirebilmek için öncelikle hastalığın ayrıntılı bir şekilde teşhis edilmesi gerekir. Hastalığın şiddeti ve neyin hastalığa sebep olduğu uzman tarafından tespit edilmelidir. Astımı geçirmek için öncelikli olarak astım ataklarını hafifleten ilaçlar kullanılır. Beraberinde alerjik astıma yol açan etken tespit edilerek vücudun mücadele oranını arttırmak için vitamin ve mineral takviyeleri reçete edilebilir. Alerjik astım belirtileri yaşanıyorsa öncelikle doktora başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Alerjik astım için evde uygulanacak doğal tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu yöntemler doktor önerisiyle atakları hafifletmek amacıyla uygulanabilir.

Evde alerjik astım nasıl geçer

Adaçayı: Alerjik astım için faydalı bitkiler arasında yer alan adaçayı, astım ataklarını hafifletmek amacıyla kullanılabilir. Çay günde 2 defa içilebilir.

Andız otu: Alerjik astıma karşı yaygın şekilde kullanılan andız otunun kök kısmı kullanılarak çay hazırlanır. Andız çayı göğüs tıkanıklığını giderir. Çaya bal katılarak tatlandırılabilir.

Hatmi çiçeği: 1 litre süt kaynatılır ve içine 10 gram hatmi çiçeği eklenerek 5 dakika birlikte kaynatılır. Karışım ocaktan alınarak ılımaya bırakılır ve ılıdıktan sonra 1 fincan olacak şekilde içilir. Günlük 1 fincan içmek yeterli olur.

Ayva: 1 su bardağı su kaynatılarak içine birkaç tane ayva yaprağı eklenir ve birlikte 5 dakika kadar daha kaynatılır. Kaynayan su süzülerek alerjik astım tedavisi için içilir. Gün içinde şikayetleri azaltmak için 3 bardak içilebilir.

Anzer balı: Oldukça güçlü bir antibiyotik olan anzer balı, güçlü etkisinden dolayı mutlaka bir uzmana danışılarak kullanılmalıdır. Anzer balı oldukça pahalı bir baldır ve piyasada ucuz fiyatlara olanları da bulunmaktadır. Tedavi amacıyla kaliteli olanı tercihe dilmelidir.

Nane: Alerjik astım atağı yaşandığında nane çayı içilerek bronşların açılması sağlanabilir. Nane yaprakları kaynatılarak günde iki defa alerjik astıma karşı kullanılabilir.

Öksürükotu çayı: Alerjik astıma karşı iyi gelen diğer bir bitkidir. Özellikle alerjik astım ilaçlarının yan etkilerinden korunmak isteyen hastaların tercih ettiği alternatif yöntemler mutlaka doktora danışılarak uygulanmalıdır.

]]>
Çoçuklarda Astım Bronşit Tedavisi https://www.astim.gen.tr/cocuklarda-astim-bronsit-tedavisi.html Fri, 23 Nov 2018 20:32:31 +0000 Çocuklarda astım bronşit tedavisi; asla ihmal edilmemelidir. Astım bronşit hastalığının bir diğer adı da alerjik astım hastalığı olarak bilinmektedir. Astım bronşit bir çeşit akciğer hastalığıdır. Genetik faktörle Çocuklarda astım bronşit tedavisi; asla ihmal edilmemelidir. Astım bronşit hastalığının bir diğer adı da alerjik astım hastalığı olarak bilinmektedir. Astım bronşit bir çeşit akciğer hastalığıdır. Genetik faktörler, tedavi edilmeyen solunum yolu enfeksiyonlarının ilerlemesi ya da bünyenin alerjik reaksiyonları gibi nedenlerle meydana gelen çocuk astımlarının tedavi edilmemesi veya tedavide geç kalınması halinde hastalık farklı boyutlara taşınmaktadır. Ayrıca çocuklarda astım bronşit tedavisinde ihmal çocuğun ve hatta anne babaların hayat standartlarını da etkilemektedir.  

Çocuklarda yaşanan astım bronşitin tedavi süreci ve tedavi yöntemleri:

Pek çok hastalık çeşitinde olduğu gibi bu hastalıkta da erken tanı tedavinin başarı şansının artmasında oldukça etkilidir. Çocuklarda astım bronşit hastalığının tedavisinin bir parçası da doğru tanının en erken bir şekilde konulmasını sağlamaktır. Bunun için ebeveynler astım bronşit belirtisi gösteren çocukları vakit kaybetmeden kliniğe götürerek tanının konulmasını sağlamalıdırlar. Sağlık kuruluşuna getirilen çocuk için gerekli kan sayımları, akciğer röntgeni, balgam testi ve akciğer fonksiyonlarını ölçmek için test yapılır. Bu süre zarfında nefes almakta güçlük çeken çocuğun rahatlatılması ve kolay beslenebilmesi için nefesini açacak çeşitli tıbbi müdahalelerde bulunulur. Örneğin ventolin tarzı ilaçlar ya da soğuk buhar uygulanabilir. Böylece hastanın atak geçirme ihtimalinin de önüne geçilmiş olur. Bu arada çocukta atağa neden olan alerjik faktörlerden de çocuğun uzak tutulmasının sağlanması gerekmektedir. 

Çocuklarda astın bronşit tedavisinde uygulanacak ilaçları niteliklerine göre kategorize etmek gerekirse aşağıdaki gibi 3 guruba ayırabiliriz. 
 • Rahatlatıcı nitelikteki ilaçlar: Hastanın tanı konulana kadar ya da tedaviye başlanılana kadar rahat nefes alıp verebilmesinin sağlanması için bronşlarını açan nitelikteki ilaçlardır. Böylece hastanın nefes borusu genişletilir. 
 • Hastalığı kontrol altına almayı amaçlayan ilaçlar: Bu grupta yer alan daha çok tanı konulmuş hastalarda hastanın atak geçirmesinin önüne geçmek için verilen ilaçlardır. Genellikle içerisinde bir miktar kortizon barındıran ilaçlar sprey veya damla şeklindedir. Bu ilaçların kana karışma ihtimali daha az olduğu için tercih edilir. Fakat çocuğun bünyesinin alerjik bir reaksiyon göstermesinin önüne geçebilmek için alerji dalında uzman bir hekime de danışılmasında fayda bulunmaktadır. 
 • Alerji için uygulanan aşılar: Bu tedavi de ise hastalığın altında yatan nedenlerin bertaraf edilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için çocuklarda alerji aşısı uygulanır. Uygulanacak aşı bazen enjekte edilir bazen de dilaltına damla şeklinde verilir. 
Ayrıca çocuklarda astım bronşit tedavisinde doğal ilaçlar da ilave olarak kullanılabilir. Bunların başında evde hazırlanan bitki çayları gelmektedir. Diğer taraftan düzenli olarak taze çiğ bıldırcın yumurtası da içirmek hastalığın kontrol altına alınmasını sağlayacaktır. 
]]>
Astım Geçer Mi https://www.astim.gen.tr/astim-gecer-mi.html Sat, 24 Nov 2018 12:05:23 +0000 Astım Geçer Mi; Solunum yollarında meydana gelen iltihaplanma durumuna tıp dilinde astım hastalığı denilmektedir. Bu sorun mikrobik olamayan bir iltihaplanma neticesinde meydana gelmektedir. Bu durumu neticesinde ise solunum yol Astım Geçer Mi; Solunum yollarında meydana gelen iltihaplanma durumuna tıp dilinde astım hastalığı denilmektedir. Bu sorun mikrobik olamayan bir iltihaplanma neticesinde meydana gelmektedir. Bu durumu neticesinde ise solunum yolunda oluşan daralmalar meydana gelmektedir. Bu yaşanan daralma olayı ise beraberinde mukoza yapısının şişmesine ve kasların daha da kasılmasına neden olmaktadır. Bu durum beraberinde daha fazla salgının salgılanmasına neden olacaktır. Hasta böyle bir durumda solunum açısından yani nefes alıp vermede sorun yaşayacaktır. Bu sebepten ötürü astım rahatsızlığına karşı bir an önce önlem alması gerekir. Astım geçer mi hususunda daha detaylı araştırmalar yapması işine yarayacaktır.

Yaşanan astım rahatsızlığına önlem almak için bu rahatsızlığı iyi tanımamız ve bu hastalığın başlıca belirtilerini öğrenmemiz lazım. Bu sayede astım geçer mi hususunda da anlamlı bir adım atılmış olunacaktır. Bunun ile birlikte astım sorunun kalıtsal sebeplere bağlı olup olmadığının da araştırılması gerekir. Bu hususun bilinmesi astım geçer mi sorununa karşı oldukça önemlidir. Bunun için mutlaka hastaların uzman bir destek almaları şarttır. Bu makalemizde sizlere astım geçer mi yoksa kişinin hayatı boyunca devam eden bir rahatsızlık türü olup olmadığından bahsedeceğiz.

Astımın Geçmesinin Yolları

Astım rahatsızlığı kalıtsal sebeplere bağlı olarak kişide gözlemlenebilir. Bu duruma karşı yapılacak herhangi bir şey söz konusu değildir. Bunun ile birlikte dış etkenlere bağlı olarak da astım rahatsızlığı meydana gelebilir. Asıl üzerinde durmamız gereken husus da bu durumdur. Astım geçer mi sorusuna karşı kalıtsal olmayan ve dış etkenler sebebi ile meydana gelen bu rahatsızlığa karşı kişinin neler yapması gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Aksi takdirde bu sorundan kurtulmak söz konusu olmaz. Kişi daha temkinli olarak astımdan kurtulması yine kendisinin elindedir. Birazdan bahsedeceğimiz hususlara dikkat etmesi halinde astım geçer mi sorununa cevap bulmuş olacaktır.

Astıma Karşı Alınması Gereken Önlerler

Astım sorununa karşı uygulanması gereken tedavi yöntemleri bilinmesi gerekir. Bunun ile birlikte bu sorunu ortaya çıkaran etkenlerin tespit edilmesi de astıma karış alınması gereken en temel önlemler arasındadır. Hastanın diğer yaşamış olduğu sorunlara karşı kullanmış olduğu ilaçları azaltması astımı geçiren bir durumdur.

Hasta özellikle ev ortamında yatak odası temizliğini iyi yapması gerekir. Bu durumun yanı sıra sürekli olarak yatacağı yeri havalandırması gerekmektedir. Bu yatacağı yerin güneş alması da oldukça önemli bir husustur. Astımı yok etmek amacı ile bu tür bir önlem alınması oldukça önemlidir. Bunun ile birlikte kişi astım rahatsızlığına karşı mutlaka sigaradan uzak durması gerekir. Sigaranın bulunduğu bir yerde bulunmaması sağlığı için oldukça önemli bir husustur.

]]>
Alerjik Astım Aşısı https://www.astim.gen.tr/alerjik-astim-asisi.html Sun, 25 Nov 2018 03:02:04 +0000 Alerjik Astım Aşısı; Kendi başına tek olarak kullanılmak istendiğinde hem pahalı hemde zaman isteyen bir tedavi şeklidir. Özellikle bu aşı ile ilgili en önemli faktör herkesin aşıdan aynı derecede fayda görememesidir. Özell Alerjik Astım Aşısı; Kendi başına tek olarak kullanılmak istendiğinde hem pahalı hemde zaman isteyen bir tedavi şeklidir. Özellikle bu aşı ile ilgili en önemli faktör herkesin aşıdan aynı derecede fayda görememesidir. Özellikle yan etkileri, riskleri ve tedavinin sağlayacağı yarar açısından her hastada farklı belirti ve izlenimler sergilemektedir. O yüzdende alerjik astım aşısını kullanmadan önce mutlak suretle tüm açılardan değerlendirerek başlanması gerekmektedir. Bağışıklık tedavi yöntemlerinin gelişen tıp dünyasında her gün yeni bir türü çıkması sebebiyle daha güvenli ve daha iyi sonuçlar elde edilmesi umudu tüm sağlık birimleri ve çalışanları açısından her zaman umut edilen bir durumdur. Alerjik astım aşısı uygulanan Norveç ülkesinde bir çok araştırmacı yapılan değerlendirmeler sonucunda uygulanan hastaların ortalama olarak yüzde onu civarında tedavinin gerçekleştiğini açıklamışlar. Ülke olarak alerjik astımın sık görüldüğü Norveç'te ortalama dokuz yüz bin alerjik astım hastası vardır. Bu durum diğer İskandinav ülkelerinde görülen alerjik astım vakıalarından daha az sayıda olsa da bu aşı ile ortalama olarak bin dört yüz civarında hastadan tedavi ile ilgili olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu süreç ortalama yirmi yıla yakın bir zaman dilimde yapılan araştırmaların neticesidir. 

Alerjik astım aşısı kullanılışı

Hastaların genellikle yeterli bir sonuç alamadığı durumlarda veya süreli ciddi alerjik astımları olanlarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Yani alerjik astım aşısı bir alternatif tedavi yöntemidir. Bu aşının kullanımının içerisindeki asıl açılımı ise bir nevi bedeni duyarsızlaştırma veya özel bağışıklık terapisi olarak da adlandırılabilir. Alerjik astım aşısının kesinlikle kortizon aşıları ile karıştırılmaması gerekmektedir. Alerjik astım rahatsızlığında uygulanan aşının içerisine kişinin alerji duyduğu alerjenlerin hepsinden çok az miktarlarda örnekler alınarak deri altında şırınga edilmek sureti ile uygulaması yapılmaktadır. Uygulanacak dozlar alerjik astım aşılarında öncelikli olarak hastada alerjiye sebep olmayacak boyutlarda ve miktarlarda ayarlanarak enjekte edilir. Daha sonraki zamanlarda ise hastaya dozlar belirlenen miktarlarda arttırılarak verilmeye devam edilir. Hastanın tahammül edebileceği en son miktara kadar gidilir. bu belirtilen dozlar ortalama olarak üç ile altı yıl arasında her altı ile sekiz hafta arasında uygulanır. Bu uygulanan tedavi ile hastanın alerjen olduklarına karşı vücudunun direncinin arttırılması sağlanmaktadır. Alerjik astım tedavisinin hangi durumlarda kullanılması ile ilgili olarak hayati tehlike arz eden alerjik reaksiyonlar başta gelir bunlardan biriside astımdır. Ayrıca alerjik astım aşısı asla beş yaş altında bulunan çocuklara uygulanamaz. aynı şekilde kontrolü zor olan astım hastalarında da uygulanmaması gerekmektedir. 

Alerjik astım aşısı tedavisini uygulayanlar

Öncelikli olarak aşının astım alerjisinin tetkiki ile yapılması gerekmektedir. O nedenle de uzman dahiliyeciler tarafından alerjik astım rahatsızlığının kesin tanısının konulması ve hastanın bağışıklık sisteminde tam anlamı ile bir tahribat yapmamış olması gerekir. Ayrıca kulak burun boğaz uzmanları ve uzman çocuk doktorları da bu aşılama işlemini gerçekleştirebilir. Bu durumun özellikle bu hekimler tarafından yapılması gerekmesinin en önemli sebebi aşının hastada yapabileceği rizikolu durumlardan kaynaklanır. Aşı sosyal sigortalar kurumunda mavi reçeteli bir ilaç olduğundan ücret açısından yüksek miktar ödemelere neden olduğundan birçok kişi bu tedavi yöntemini kullanamamaktadır. İleride bu ücretlerin sizlere iadesi söz konusu olsa da ülkemizde bu tür bir tedavi için neredeyse normal ailelerde ayrılacak bir bütçe bulunmadığından nadiren kullanılmaktadır. Sağlıkla kalın. 

]]>
Alerjik Astım Öksürük https://www.astim.gen.tr/alerjik-astim-oksuruk.html Sun, 25 Nov 2018 10:11:25 +0000 Alerjik astım öksürük sorunu, aslında alerjik astım problemi yaşayan insanlarda meydana gelen rahatsızlıklar arasında nefes darlığından sonra gelen ikinci problemdir. Genellikle kuru öksürük şeklinde meydana gelen bu belirti, Alerjik astım öksürük sorunu, aslında alerjik astım problemi yaşayan insanlarda meydana gelen rahatsızlıklar arasında nefes darlığından sonra gelen ikinci problemdir. Genellikle kuru öksürük şeklinde meydana gelen bu belirti, belli bir süre sonra çok daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle solunum yollarında ve boğaz bölgelerinde meydana getirmiş olduğu tahrişlerden dolayı, insanlarda oral kanama ve enfeksiyon sorunlarına neden olmaktadır. Alerjik astım problemi olan insanlarda astım atakları meydana gelmeden önce öksürük problemleri ortaya çıkar. Ortaya çıkan öksürük problemleri, özellikle bebeklerde ciddi bir hal alabilir. Bunun yanı sıra alerjik astım öksürük rahatsızlığında kişi bu öksürük nedeniyle uykusuzluk problemi de yaşayabilir. Çünkü meydana gelen öksürükler o kadar şiddetlidir ki kişinin uyumasını engeller. Alerjik olarak astım sorunu olan insanlar nefes alırken boğazlarına giden alerjenlerin dışarı atılması için refleks olarak öksürük meydana gelir. Bu nedenle alerjik astım ile öksürük problemi birbirleriyle bağdaştırılabilir. Solunum yollarında kalan küçük parçacıklar, direk olarak boğazda mukus üretimine ve bununla birlikte enflamasyonların oluşmasına neden olur. Bu durum da meydana gelecek olan daha farklı belirtilere neden olur. Bazı insanlarda alerjik astım nedeniyle oluşan öksürük sonrasında göğüste yanma, burun arkasında sızlama ve kaşıntı gibi durumlar oluşur. 

Bazen farklı nedenlere bağlı olarak oluşan öksürük sorunları alerjik astım nedeniyle oluşan öksürüklerle karıştırılabilir. Bilinmelidir ki günümüzde belirtisi öksürük olarak birçok farklı hastalık bulunmaktadır. Bu nedenle oluşan öksürük sorunlarının tümü astım kaynaklı olarak düşünülmemelidir. Özellikle reflü ve buna benzer birçok rahatsızlık öksürük sorununa neden olabilmektedir. 

Alerjik astım öksürük tedavisi: 

Alerjik astım öksürük sorunları şiddetli ve inatçı olduğu için birçok zaman tedavilere ihtiyaç duyurur. Fakat yapılan uygulamalara rağmen tamamen bu sorun ortadan kaldırılamamaktadır. Bu nedenle geçici tedaviler uygulanarak sorunlar çözüme kavuşturulabilir. Bunun için öncelikle doktorlar tarafından alerji testleri yapılmalıdır. Bu şekilde öksürüğün alerjiden kaynaklandığı tanısı konulmalıdır. Bu şekilde hastaya alerjinin yoğunluğunu azaltmak için ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar sayesinde kişinin alerjenlerden etkilenmesi biraz daha azaltılarak öksürükte azaltılabilir. 

Alerjik astım öksürük için neler yapılabilir
 • Bu gibi durumlarda bol bol su tüketerek alerjenleri boğazınızdan temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra tükettiğiniz sıvılar direk olarak boğazınızın kurumasını önleyerek oluşacak olan tahrişlerin de ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Sadece su değil aynı zamanda meyve suları ve diğer sıvılar uygulanacak doğal tedavi için yeterli olacaktır.
 • Bazı bitkileri kullanarak kendinize öksürük şurubu hazırlayabilirsiniz. Bunun için biraz limon suyu ile balı karıştırarak bu karışımı tüketebilirsiniz. Bu şekilde öksürüğün kontrolden çıkmasını engelleyebilirsiniz. Daha nemli hava almaya çalışın. Bunun için duş iyi gelecektir. Eğer imkanınız varsa havayı nemlendirecek aletler kullanabilirsiniz. Nemlenmiş havanın solunması durumunda boğazınızdaki mukuslar gevşeyerek alerjik astım öksürük sorunu azalacaktır.
]]>
Astım Hırıltısı Nasıl Geçer https://www.astim.gen.tr/astim-hiriltisi-nasil-gecer.html Sun, 25 Nov 2018 21:26:21 +0000 Astım hırıltısı nasıl geçer, Astım solunum yolları hastalığıdır. Astımın tedavi şekli vardır. Astım hastası kişinin rahatlatılması için hastalığa göre belirli ilaçlar verilir. Astım hastası kişide hırıltı olu Astım hırıltısı nasıl geçer, Astım solunum yolları hastalığıdır. Astımın tedavi şekli vardır. Astım hastası kişinin rahatlatılması için hastalığa göre belirli ilaçlar verilir. Astım hastası kişide hırıltı oluşur, nefes darlığı vardır. Astım hastası olan kişiler tozlu ve kirli ortamlardan, sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır. Doktorun vermiş olduğu ilaçları zamanında kullanmalıdırlar. Astım hastalığında kişide hırıltı olur. 

Bu astım hırıltısı nasıl geçer, bitkisel çözümler varmı
 • Zencefil, astım hırıltısının geçmesi için en iyi çözümlerden birisidir. Hırıltının yanında aynı zamanda nefes darlığını da ortadan kaldırır. Zencefil suyu, bal ve nar suyu eşit miktarda karıştırılır. Düzenli olarak günde 2-3 kez 1 yemek kaşığı kadar alınır. 
 • Karambol tohumları, hırıltıların geçmesi için kullanılan en önemli bitkisel üründür. Astım için çok önemlidir ve solunum yollarını da açmaktadır. Suyun içerisine 1 çay kaşığı karambol tohumu atılır ve kaynatılır. Kaynarken çıkan buhar teneffüs edilerek hırıltı ortadan kalkar. Bunun yanında karambol tohumu bir pamuklu beze sarılır ve göğüs bölgesine uygulanır. Biraz bekletilir be bu uygulama her gün düzenli olarak yapılır.
 • İncir, astım hastalarına çok önerilir. Solunum yolları hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. Bir suyun içerisine 2-3 adet incir koyulur ve bir gece bekletilir. Bekleyen incir ertesi gün ezilir ve suyu içilir. Bir kaç ay bu şekilde yapılarak astım hırıltısından kurtulmak mümkündür. 
 • Hardal yağı, solunum yollarını temizler ve astıma da astım hırıltısına da çok iyi gelmektedir. Bir miktar hardal yağı ile bir miktar kafur karıştırılarak, ısıtılır. Karışım göğüs bölgesine sürülür ve masaj yapılarak yedirilir. Günde bir kaç kez yapılmalıdır.
 • Bal, anti bakteriyel özelliği olduğundan dolayı bakterileri öldürerek boğazı yumuşatır. Bunun yanında astım hırıltısına da iyi gelmektedir. Bir bardak su içerisine bir miktar bal eklenir ve günlük düzenli olarak 3 kez tüketilir.
 • Limon suyu, astım hırıltısının kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olur. İçerisinde bulunan C vitamini bağışıklığı arttırır. Bir bardağın içerisine limon suyu sıkılır ve üzerine su eklenir. Her gün düzenli olarak içilir. 
 • Soğan, astım hırıltısı için ve öksürük için önemlidir. Soğan ezilir ve çiğ olarak günlük olarak tüketilir.
 • Sarımsak, yemeklerde ve salatalarda tüketilebilir. Bir bardak suyun içerisine ezilmiş sarımsak konulur. Su ılık olmalıdır. Biraz bekletilir ve daha sonra süzülür. Süzüldükten sonra tüketilir. Astım  hırıltısına iyi gelir. 
 • Meyve ve sebze tüketimi, mineral, vitaminler ve yağ asitlerinin zenginliğinden dolayı taze meyve sebze solunum yolları ve astım hırıltılarına iyi gelmektedir.
]]>
Çocuklarda Alerjik Astım https://www.astim.gen.tr/cocuklarda-alerjik-astim.html Mon, 26 Nov 2018 11:39:29 +0000 Çocuklarda alerjik astım: Çeşitli mikrobik ajanlar veya toksinlere karşı çocukların vücut ve solunum yollarının göstermiş olduğu kronik iltihaplı bir reaksiyondur. Çocukların solunum yollarının iltihaplı reaksiyon sebe Çocuklarda alerjik astım: Çeşitli mikrobik ajanlar veya toksinlere karşı çocukların vücut ve solunum yollarının göstermiş olduğu kronik iltihaplı bir reaksiyondur. Çocukların solunum yollarının iltihaplı reaksiyon sebebiyle bronşların aşırı duyarlı hale gelmesi bronşlarda ses oluşması çocuklarda alerjik astım olarak adlandırılmaktadır. Alerjik astım yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde 300 milyon kişiyi etkileyen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Ülkemizde ise bu oran her 100 kişiden 13 çocuğun alerjik astım hastalığının var olduğu yönündedir. Alerjik astım izlenecek doğru tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Fakat hastalığın ihmal edilmesi ciddi problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Çocuklarda alerjik astım hava yollarının daralması ile kendini belli eden ve ataklar halinde gelen nöbetli bir hastalık türüdür. Hasta olan çocuklar ataklar gelmediği sürece kendilerini iyi hissederler. Alerjik astımda hava yollarında mikrobik olmayan iltihaplanma var olduğu için çocuğun hava yolu duvarı ödemli ve şişkindir. İşte bu durum yani çocuğun hava yollarının ödemli ve şiş olması akciğerlerin aşırı duyarlı olmasına neden olmaktadır. Çocuğun herhangi bir toz, duman, koku gibi durumlara maruz kalması hastalığın tekrarlamasına neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı çocukta kriz veya atak olarak adlandırılan nöbetlerin gelmesi sonucunda çocuğun hava yollarını saran kasların kasılmasına neden olur. Ayrıca hava yollarında var olan ödem ve şişkinlikte daha çok artmaktadır. Hava yollarındaki salgı bezlerinden mukus salgılanmaya başlar. Tüm bu sayılan etkenler sebebi ile hava yolları iyice daralarak havanın akciğere girip çıkmasını engeller. Bu gibi durumlarda alerjik astım belirtileri çocukta kendini gösterir.

Çocuklarda alerjik astım belirtileri:
 • Öksürük genelde kuru bir öksürük olarak tanımlanır ve tekrarlayıcıdır. Nöbetler halinde gelerek çocuğun devamlı öksürük yaşamasına neden olmaktadır.
 • Öksürük ve nefes darlığı özellikle gece veya sabaha karşı belirir.
 • Göğüste oluşan baskı hissi, nefes darlığı ve öksürük genellikle ilaç yardımı ile geçirilmektedir.
 • Alerjik astım belirtileri mevsimlere göre değişiklik gösterebilmektedir.
 • Alerjik astım çocuğa göre ve hastalığın ilerlemesine göre farklılık göstermektedir.
Çocuklarda alerjik astım oluşma nedenleri:
 • Çevresel faktörler çocuklarda alerjik astım oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda hastalık semtomlarınında artmasına yol açmaktadır. Hava kirliliği ve bazı alerjenler alerjik astım semptomlarına neden olmaktadır.
 • İç ve dış ortamdaki alerjenler, ev tozu akar alerjenleri, kedi köpek tüyleri, hamam böcekleri gibi bir çok etken çocuklarda alerjik astım oluşmasına neden olan önemli faktörler arasında yer almaktadır.
 • Enfeksiyonlar özellikle bebeklik döneminde çocuklarda alerjik astıma neden olmaktadır.
 • Obozite astım için risk faktörü oluşturmaktadır.
 • Erkek çocukları özellikle 14 yaş altı olanlarda kız çocuklarına oranla iki kat daha fazla rastlanmaktadır.
 • Genetik faktörler çocukta alerjik astım oluşmasına neden olabilmektedir. Anne veya babadan birinin astım hastası olmak çocuğu etkileyebilir.
]]>
Astım Bronşite Ne İyi Gelir https://www.astim.gen.tr/astim-bronsite-ne-iyi-gelir.html Mon, 26 Nov 2018 12:56:32 +0000 Astım Bronşite Ne İyi Gelir, Astım rahatsızlığı, hava yollarının daralmasıyla beraber kendini gösteren ve krizler halinde gelen bir hastalık belirtisidir. Astım hastaları ataklar arasında kendilerini iyi hissederle Astım Bronşite Ne İyi Gelir, Astım rahatsızlığı, hava yollarının daralmasıyla beraber kendini gösteren ve krizler halinde gelen bir hastalık belirtisidir. Astım hastaları ataklar arasında kendilerini iyi hissederler. Astım rahatsızlığında hava yollarında mikrobik olma durumu yani bir iltihaplanma oluşumu vardır. Bu nedenden dolayı da hava yolu duvarı şiş ve ödem oluşturur. Bu durum akciğerlerin belirtilen maddelere karşı çok duyarlı olmasına sebep olur. Toz oluşumu, dumana maruz kalınması, koku gibi uyaranlarla ani olarak öksürük, nefes darlığı ve göğüste baskı oluşumu gibi yakınmalar ortaya çıkmaktadır. Astım atağında hava yollarını saran kaslar kasılır, ödem ve şişlik artış gösterir, ilerleyen iltihapla beraber hava yolu duvarı kalınlaşır. Hava yollarında bulunan salgı bezlerinden kıvamlı bir balgam salınır. Bütün bunlar hava yollarını önemli ölçüde daraltır ve alınan havanın akciğerlere girip çıkışına engel olur. Bu durumda şiddetli öksürük, nefes daralması, hırıltı oluşumuyla kendini gösterir. Bronşit, akciğer iltihabıyla karakterize olmaktadır ve grip yada soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyonu takiben meydana gelir. Bu durum birkaç gün yada bir kaç haftaya dek sürebilir, ıslak yada kuru öksürükle beraber görülür. Bronşitin diğer belirtileri ise, akciğerde mukus yani balgam birikimi, yüksek ateş, boğaz ağrısı ve yorgunluk hali belirir.
Astım Bronşite Ne İyi Gelir

Astım Bronşite Ne İyi Gelir:

 • Sarımsak astım bronşit hastalıkları açsından bakteriyel ve viral enfeksiyonları geçirmek amacıyla kullanılabilecek doğal bir antibiyotik olmaktadır. Hastalık esnasında sarımsak tüketimi arttırılarak vücut için enfeksiyonla mücadelede destek olur. Sarımsakta bulunan quercetin denilen kimyasal madde akciğer dokusu iltihabına sebep olan enzimleri baskılar. 
 • Ayva yapraklarını kaynatarak suyunu tüketmek astım öksürüğüne iyi gelecektir.
 • Astım bronşit tedavisine nane direk etkili olmaz fakat hastalık sebebiyle yaşanan belirtilerin hafifletilmesi amacıyla kullanılmalıdır. Nane içerisinde bulunan mentol akciğerlerdeki balgam birikimini azaltır, öksürük aracılığıyla vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Kiraz sapını kaynatın ve suyunu için astım öksürüğü giderilecektir. 
 • Melisa otu balla karıştırılıp tüketilir. Nefes darlığına iyi geldiği gibi sakinleştirici özelliği de vardır. Astım öksürüğünü giderir.
 • Buhar kış aylarında kapalı alanlarda kullanılan ısıtma sistemleri içeride olan havayı kurutarak astım bronşit riskini arttırmaktadır. Sıcak ve nemli havalar ise bronşit sebebiyle oluşan öksürüğü azaltır. Bir buhar cihazı alabilirsiniz veya kalorifer peteklerinin üzerine yarım kase su koyarak havanın nemli kalmasını sağlarsınız. Sıcak bir banyo burun tıkanıklığını alır, ciğerlerdeki balgamı yumuşatarak öksürükle birlikte dışarı gönderilmesine yardımcı olur. 
 • Oğul otu toz haline getirilir. Balla karıştırılır ve her sabah bir kaşık tüketilir. Astım öksürüğü için birebirdir.
 • Kavrulmuş, çekilmiş olan keten tohumu balla karıştırılır, yemeklerden yarım saat önce yenir. Nefes darlığına, astım öksürüğüne, ses kısıklığına faydalıdır.
 • Bir tutam keten tohumu, bir tutam hatmi çiçeği cezvede kaynamış suya ilave edilir, demlenir ve şeker katılarak içilir. Astım öksürüğünü alır.
 • Bir miktar suyla keten tohumu tozunu lapa kıvamında pişirelim. Normal sıcaklıkta göğüs üzerine koyalım, göğsü yumuşatacaktır ve astım öksürüğünü giderecektir.
 • 500 gram keten tohumu ayıklayalım, tavlanıp dövelim. 1 kilo bal yada 500 gram nöbet şekeriyle dövülerek karıştıralım. Sabah öğle akşam birer çorba kaşığı yiyelim. Astım öksürüğüne iyi gelir.
 • Astım bronşite, oluşan öksürüğü azaltmak ve ciğerlerinizi açmak amacıyla okaliptüs yağı kullanımı oldukça fayda sağlayacaktır. Bir tencere içerisinde 2 su bardağı suyu kaynattıktan sonra içerisine 8-10 damla ok]]> Alerjik Astım Bitkisel Tedavi https://www.astim.gen.tr/alerjik-astim-bitkisel-tedavi.html Tue, 27 Nov 2018 07:21:11 +0000 Alerjik Astım Bitkisel Tedavi, Alerjik astım rahatsızlığının belirmesinde en yaygın nedeni sigara dumanına maruz kalınması, hayvan tüylerinin solunması, kimi besin maddeleri, aspirin ve benzeri reçetesiz ve doktorların kontro Alerjik Astım Bitkisel Tedavi, Alerjik astım rahatsızlığının belirmesinde en yaygın nedeni sigara dumanına maruz kalınması, hayvan tüylerinin solunması, kimi besin maddeleri, aspirin ve benzeri reçetesiz ve doktorların kontrolünde olmayan ilaçların kullanımı alerjik astımın oluşmasına yol açar. Alerjiyle bağlantılı olarak meydana gelen astım hastalığı genellikle kalıtsal olur. Aynı zamanda hava kirliliği, düzensiz ve bilinçsiz yapılan egzersizde alerjik astıma neden olan dış etkenlerden sayılır. Alerjik astım, tüm dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilen ciddi sağlık problemidir. Ülkemizde yaklaşık 100 erişkinden 5-7’sinde, her 100 çocuğun 10-15’inde alerjik astım belirir. Her yaştan kişiyi etkileyen alerjik astım, doğru tedavi edildiği zaman kontrol altına alınabilir, kontrol altına alınamadığı vakit günlük aktiviteleri ciddi olarak kısıtlayabilen kronik olan bir hastalıktır. Alerjik astım bitkisel tedavi işte bu hususta oldukça önemli olmaktadır. Hava yollarının daralmasıyla kendini belirten ve ataklar şeklinde gelen bir hastalık belirtisi olmaktadır. Hastalar ataklar arasında kendilerini iyi hissetmektedirler. Alerjik astım rahatsızlığında hava yollarında mikrobik olma yan bir iltihap oluşur. Alerjik astımda tozlu hava, duman olması, koku gibi uyaranlarla hemen öksürük başlar, nefes darlığı yaşanır ve göğüste baskı hissi gibi yakınmalar meydana gelir. Alerjik astım krizinde hava yollarını saran kaslar kasılır, ödem ve şişlik oluşur, ilerleyen iltihapla birlikte hava yolu duvarı kalın bir hal alır.

  Alerjik astım bitkisel tedavi kürü: 5 -6 adet kovu kahverengi keçiboynuzu, özellikle koyu kahverengi olması ve orta boy olanlarından tercih edilmelidir, nedeni de açık renk olan keçiboynuzu tedaviye katkı oranı daha az olmaktadır. Hazırlanan keçi boynuzunu önce soğuk suyla durulamak gerekir. Daha sonra ufak tanelere ayırmalıyız. Yarım litre suyu kaynatalım. Kaynar suya hazırlanan keçiboynuzlarını ilave edelim. 10 dakika kadar kaynatalım, soğuması için bekleyelim. Soğuduktan sonra suyunu cam bir şişeye süzerek alalım. Önemli bir husus keçiboynuzu suyunu en fazla 3 gün buzdolabında beklemesi gerekir.

  Alerjik astım bitkisel tedavi kürünün uygulanışı:

  Yetişkinlerde her gün sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden önce bir bardak keçiboynuzu küründen için. 5-12 yaş arasında olan çocuklarda alerjik astım varsa sadece 1 çay bardağı sabah kahvaltısında verilir. Tekrar vurgulanması gereken husus, her 3 günde bir keçiboynuzu kürünü taze hazırlamanız gerekir, çünkü en fazla 3 gün saklanır. 4. gün tekrardan yeni kürü hazırlamak en doğrusudur.

  Alerjik astım bitkisel tedavi genel olarak uygulama alanı yaygın olan tedavi yöntemidir. Fakat astım hastalığı çeşitli mikrobik ajanlar veya toksinlere karşı vücudun ve solunum sisteminin göstermiş olduğu kronik iltihabi bir reaksiyon sonucunda belirir. Bundan dolayıdır ki bitkisel tedaviye ihtiyaç duyulur. Alerjik astım hastalığı, solunum yoluna bağlı olarak kendisini daha çok geceleri gösteren, nefes alış verişinde zorluk oluşturmayı belirtir. Solunum yollarında meydana gelen krizlerle kendisini gösteren astım hastalığı tedavi edilmediğinde astım krizlerinin belirmesi, ödem oluşumu, aşırı salgı oluşumu ve bronşlarda spazm etkileri yaratır. Alerjik astım rahatsızlığına iyi gelen ve aynı zamanda yemekleriniz de de rahatlıkla kullanabileceğiniz havuç, maydanoz, sarımsak, semizotu, nane, çam fıstığı, soğan, lahana, kereviz, limon ve nar gibi bitkisel besin kaynakları bulunmaktadır. Alerjik astım bitkisel tedavi adı altıda kullanılmakta olunan bitkiler sadece havuç, maydanoz, sarımsak, semizotu, nane, çam fıstığı, soğan, lahana, kereviz, limon ve nar gibi bitkilerle sınırlı kalmayacaktır. Alerjik astım bitkisel tedavi için aşağıda farklı olarak hazırlanan kürü sizlere sunacağız.

  ]]>
  Astım Öksürüğü Nasıl Geçer https://www.astim.gen.tr/astim-oksurugu-nasil-gecer.html Tue, 27 Nov 2018 19:56:59 +0000 Astım Öksürüğü Nasıl Geçer, Astım hastalığı, hava yollarının daralmasıyla beraber kendini gösteren ve krizler halinde gelen bir hastalık belirtisidir. Astım hastaları ataklar arasında kendilerini iyi hissederler. Astım Astım Öksürüğü Nasıl Geçer, Astım hastalığı, hava yollarının daralmasıyla beraber kendini gösteren ve krizler halinde gelen bir hastalık belirtisidir. Astım hastaları ataklar arasında kendilerini iyi hissederler. Astım rahatsızlığında hava yollarında mikrobik olma durumu yani bir iltihaplanma oluşumu vardır. Bu nedenden dolayı da hava yolu duvarı şiş ve ödem oluşturur. Bu durum akciğerlerin belirtilen maddelere karşı çok duyarlı olmasına sebep olur. Toz oluşumu, dumana maruz kalınması, koku gibi uyaranlarla ani olarak öksürük, nefes darlığı ve göğüste baskı oluşumu gibi yakınmalar ortaya çıkmaktadır. Astım atağında hava yollarını saran kaslar kasılır, ödem ve şişlik artış gösterir, ilerleyen iltihapla beraber hava yolu duvarı kalınlaşır. Hava yollarında bulunan salgı bezlerinden kıvamlı bir balgam salınır. Bütün bunlar hava yollarını önemli ölçüde daraltır ve alınan havanın akciğerlere girip çıkışına engel olur. Bu durumda şiddetli öksürük, nefes daralması, hırıltı oluşumuyla kendini gösterir. Göğüste tıkanmalar, öksürük belirtisi, hırıltılı solunum sık rastlanan belirtidir. Kimi zaman sadece inatçı öksürükle veya nefes alıp verirken hırıltı belirtisi bir ses şeklinde belirti oluşturur. Bu belirtiler geceleyin özellikle sabaha doğru uykudan uyandıracak şekilde belirdiğinde astım hastasısınız demektir. İşte bu hususta astım öksürüğü nasıl geçer sorusuna cevap verilmesi gerekmektedir. Çünkü astım öksürüğü belirtisi artış gösterecek ve Astım Öksürüğü Nasıl Geçeröksürük gibi solunum yolu rahatsızlıkları sizleri rahatsız edecektir. Astım öksürüğü için evde uygulayabileceğiniz bitkisel formüllerle sizlere yardımcı olmak istedik.

  Astım Öksürüğü Nasıl Geçer Husunda Evde Bitkisel Kürler

  • Bir tane bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırın. Bir tatlı kaşığı kadar balla karıştırın. Bir bardak sütü ilave edin. 15 gün süre içerisinde her gün sabahları aç karnına bu kürü uygulayın. Atım öksürüğü kalmayacaktır. Bu kür en az üç ay uygulanması gerek. Bıldırcın yumurtası, doğal olarak üst solunum yolu antiseptiği yani balgam söktürücü etkisi vardır.
  • 5 diş sarımsak havanda dövülür. Bir kahve fincanı votka içerisinde, bir hafta bekletilir, daha sonra uygun bir şişeye hazırlanan karışım süzülür. Her gün bir kesme şeker üzerine 10 damla damlatılarak yenir. Astım öksürüğü için oldukça faydalıdır.
  • 2-3 soğan kabuklu olarak suda kaynatılır, tadı biraz farklı olabilir. Gerekirse kaynayan suyun içerisine birkaç diş karanfil eklenir. Hazırlanan soğan suyunu gün içerisinde içebildiğiniz kadar içmelisiniz.
  • Ayva yapraklarını kaynatarak suyunu tüketmek astım öksürüğüne iyi gelecektir.
  • Kiraz sapını kaynatın ve suyunu için astım öksürüğü giderilecektir. 
  • Melisa otu balla karıştırılıp tüketilir. Nefes darlığına iyi geldiği gibi sakinleştirici özelliği de vardır. Astım öksürüğünü giderir.
  • Oğul otu toz haline getirilir. Balla karıştırılır ve her sabah bir kaşık tüketilir. Astım öksürüğü için birebirdir.
  • Kavrulmuş, çekilmiş olan keten tohumu balla karıştırılır, yemeklerden yarım saat önce yenir. Nefes darlığına, astım öksürüğüne, ses kısıklığına faydalıdır.
  • Bir tutam keten tohumu, bir tutam hatmi çiçeği cezvede kaynamış suya ilave edilir, demlenir ve şeker katılarak içilir. Astım öksürüğünü alır.
  • Bir miktar suyla keten tohumu tozunu lapa kıvamında pişirelim. Normal sıcaklıkta göğüs üzerine koyalım, göğsü yumuşatacaktır ve astım öksürüğünü giderecektir.
  • 500 gram keten tohumu ayıklayalım, tavlanıp dövelim. 1 kilo bal yada 500 gram nöbet şekeriyle dövülerek karıştıralım. Sabah öğle akşam birer çorba kaşığı yiyelim. Astım öksürüğüne iyi gelir.

  Astım öksürüğü nasıl geçer hususunda tedaviye geç kalınmaması gerekir. Uygulanan tedavi ister tıbbi ister doğal yollarla yapılsın astım öksürüğü yüz gösterdiği vakit hemen uygulanması gerekir. Astım öksürüğü tedavisinde kullanılan ilaçlar kontrol edici]]> Astım Testi https://www.astim.gen.tr/astim-testi.html Wed, 28 Nov 2018 04:41:11 +0000 Astım testi, astım hastalığının şiddetinin ve sınıfının belirlenmesinde, akciğer fonksiyonlarının ölçümü, başka bir hastalık sebebiyle astımla aynı belirtilerin olup olmadığı, bronşiyal astım testi, dış Astım testi, astım hastalığının şiddetinin ve sınıfının belirlenmesinde, akciğer fonksiyonlarının ölçümü, başka bir hastalık sebebiyle astımla aynı belirtilerin olup olmadığı, bronşiyal astım testi, dışsal yada içsel olup olmadığının anlaşılabilmesi için yapılması uygun görülür. Astım testinde alt solunum yolu denilen bronşlar ve akciğerlerin kapasitesini, hava yolu akımını, akciğer hacmini, akciğer daralmasını, kalıcı olan yada geçici olan akciğer fonksiyonlarını dinamik ve statik şekilde ölçerek astımın teşhisi, tedavisi ve takibi için uygulanır. Kimi zaman nefes açıcı ilaç yada helyum gazı ilave edilerek de ek fonksiyonlar akciğer difüzyonunun ölçümü de bu yolla yapılır. 

  Astım Testi

  Astım Testi Nasıl Yapılır

  Astım testi uygulaması spirometre denilen özel bir cihaz yardımıyla yapılmaktadır. Bu testin yapılışında astım hastası olan kişiye belirli komutlar verilir. Hasta hazırlık aşamasından geçtikten sonra, solunum fonksiyonları ölçüm laboratuvarına alınmaktadır, net ve anlaşılır bir dille uygulanacak olan astım testi hastaya belirtilir. Astım hastası olan kişi derin bir nefes alır ve daha sonra küçük bir ağızlıklı olan boru yardımıyla bütün nefesini sonuna kadar cihaza üfler. Hastanın nefesi bittikten sonra çok derin bir nefes alıp tekrardan bırakır. Daha sonra gerekirse nefes açıcı ilaçlar uygulanarak uygulama tekrarlanır. Değişik solunum manevralarıyla akciğerlere giren hava ve çıkan hava, akımlar ölçülmüş olacaktır.

  Astım Testi Önemi

  Astım testi, astım hastalarının sağlığı açısından hastalığın ilerlemesinin önüne geçilmesinde hastalığın aşamasını belirlemek için uygulanır. Astım hastalarında ilaç sonrası solunum kapasitesi belirlenir. Bu ölçüm sayesinde büyük ve küçük hava yollarının darlığı, hava yollarının fonksiyonları, hava yollarının hacimleri, dışarı boşaltılmış olan havanın hızı değerlendirilir, satım hastalığının tanısı koyulur, astımın şiddeti ölçülür, bu aşama sonrasında uygun tedavi seçimi ve uygulanan tedavinin takibi hususunda bilgi edinilmiş olur. Hava yolu darlığı oluşturan astım, alerjik bronşit belirtisi, kronik bronşit belirtisi, amfizem belirtisi gibi bir grup hastalığın ayrımında, bu hastalıkların ağırlık derecelerinin saptanmasında ve takibinde gerçekleşen son derece önemli testlerdir. 

  Astım Testi Kimlere Uygulanır

  • Nefes darlığı yaşayan kişilerin kalp yada akciğer kaynaklı olup olmadığının öğrenilmesi gereken kişilere, 
  • Uzun süre zarfında inatçı öksürük şikayetleri olan kişilere,
  • Uzun zaman sigara içen kişilere, öksürük yada hırıltılı solunum şikayeti olan kişilere, 
  • Uzun yıllar sigara içmiş olan ve 45 yaş üzeri olan kişilere, 
  • Kirli hava yada meslek hastalıklarına maruz kalan kişilere,
  • Cerrahi riskin değerlendirilmesinde ameliyat olacak hasta kişilere, 
  • Astım belirtisi olup da türünün astım belirlenmesi gereken kişilere,
  • Kimi spor dallarında sporcu olabilirlik, sporcu yeterlilik raporu almak isteyen kişilere, 
  • Mesleki hastalıkları olan kişilere ve bu hastalıkların takip edilmesi gereken kişilere,
  • Büyük hava yolu darlığının ayırt edilmesi gereken ve küçük hava yolu darlığından ayırt edilmesi gereken kişilere uygulanmalıdır.

  Metakolin Bronşiyal Astım Testi 

  Doktorunuz, spirometre astım testiyle yeterli veri elde edemediği taktirde metakolin bronş provokasyon testi adı verilen farklı bir test uygular. Metakolin astım testi, hafif dereceli astım krizini tetikleyen bir maddedir ve madde solunduktan sonra akciğerde oluşturduğu etki gözlemlenir. Eğer akciğerlerde kanalları daraltıcı bir etkisi olursa astım teşhisi bu test sayesinde konulabilir.

  Astım Testi Sonrasında Astımın Sınıflandırılması

  Hafif dereceli astım: Belirtileri hafif gerçekleşir ve ara sıra görülmektedir.
  Hafif dereceli ısrarlı astım: Dah]]> Astım Krizi Belirtileri https://www.astim.gen.tr/astim-krizi-belirtileri.html Thu, 29 Nov 2018 03:28:32 +0000 Astım Krizi Belirtileri, akciğere kadar ulaşan hava borularının ani olarak herhangi bir sebepten dolayı kasılması şişmesi ve aşırı salgı yapması sonucunda  nefes borusunun tıkanması olayıdır. Astım en sık rastlanan  Astım Krizi Belirtileri, akciğere kadar ulaşan hava borularının ani olarak herhangi bir sebepten dolayı kasılması şişmesi ve aşırı salgı yapması sonucunda  nefes borusunun tıkanması olayıdır. Astım en sık rastlanan solunum yolu hastalıklarından bir tanesidir. Solunum yollarının ilaçla yada ilaçsız olarak düzeltile bilinen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Türkiye'de görülme sıklığı %5-10 arasındadır. Kalıtsal nedenler ile çevresel faktörler hastalığın görülmesinde rol oynamaktadır. Astım hastalığı alerjik kökenli olabileceği gibi genetik olarak veya çevresel faktörlerden de olabilmektedir. Alerjik rinit hastalığın görülmesinde en sık karşılaşılan faktörlerden bir tanesidir. Alerjik astımlı hastaların büyük çoğunluğunda alerjik rinit de bulunmaktadır. Astım belirtileri değişik şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Hasta kişi astımı tetikleyen bir faktörle karşılaştığı zaman belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtilerin başında allerjenler, viral enfeksiyonlar, çevresel faktörler, sigara dumanı, temizlik maddeleri, parfümler, bazı gıdalar ve kullanılan bazı ilaçlar gelmektedir. Bunların içinde en önemlisi polen mevsimlerinde görülen bitkilerden gelen polene ve ev tozu, ev tozu akarlarına karşı duyarlılıktır. Bütün bu saydığımız etkenler astım krizini tetikleyici rol oynamaktadır. Alerjik astımda alerjenlerden uzak durmak ve önlem almak tedavinin ilk basamağını oluşturmaktadır. İlaçları düzenli kullanmak ve doktor kontrollerini ihmal etmemekte astım ataklarını minimuma indirmek için önemli tedavi ilklerindendir. 

  Astım Krizi Belirtileri
  Astım Krizi Belirtileri; Astım nöbeti  sırasında hasta soluk alamadığını hisseder ve nefes alırken değil de verirken güçlük yaşadığını hisseder. Göğsünden hırıltı ve ıslık sesleri duyulabilir. Arka arkaya sık nefes alarak oksijenini sağlamaya çalışır. Kalp hızlanır solunum sayısı artar ve kandaki oksijen oranı düşer acil olarak oksijene ve nefes açıcı ilaçlara ihtiyaç duyar. Hasta öksürük krizlerine girer ve öksürük krizleri durmadan devam eder. Soluk alıp verme güçleştiği için hasta oksijensiz kalır ve dudaklardan başlayarak morarma görülebilir. Astım krizi yaşayan bir kişiye ilk olarak ilaçlarını vermek nefes açıcılar, ağızdan alınan inhaler aesoller veya nebülizasyon ile aldığı sıvı ilaçlar verilmelidir. Astım krizi hafif ise 4 saatte uygulanacak olan bu tedavi nefesin açılmasını sağlayacaktır. Şayet kriz artıyor nefes alıp verme daha zorlaşıyor ise nebulizatör denilen elektrikli bir kompresörle ilacın akciğerlere verilmesi sağlanmalıdır. Ancak bütün bunlara rağmen kriz de bir gerileme yok ise veya kişi ilaç almaya başlamamış ve belirtiler ortaya çıkmış ise atak geçiren kişinin yanında bulunan kişi de bu konuda deneyimsiz ise hemen bir ambulans çağrılmalı ve  mutlaka en yakın hastanenin acil servisine başvurulmalıdır. 
  ]]>
  Astım Spreyi https://www.astim.gen.tr/astim-spreyi.html Thu, 29 Nov 2018 04:49:31 +0000 Astım spreyi, astım hastalığı olanların kullandıkları bir tedavi edici ilaç içermektedir. Burada öncelikle astım hastalığı konusunda kısa bir bilgilendirme yapılacak sonra spreyin kullanılması ile alakalı bilgiler veri Astım spreyi, astım hastalığı olanların kullandıkları bir tedavi edici ilaç içermektedir. Burada öncelikle astım hastalığı konusunda kısa bir bilgilendirme yapılacak sonra spreyin kullanılması ile alakalı bilgiler verilecektir. Astım bronş dediğimiz akciğer içi havada oluşabilen kronik iltihaplı bir sağlık sorunudur. Bu iltihap alerjiye ya da sık sık geçirilen enfeksiyonlara  ilişkili gelişebilir. Astımda: Havayolları iltihaplı, şiş ve kızarıktır. Havayolları iltihaba ilişkili daralmıştır. Havayollarında fazla hassasiyet vardır.

Havayolunda aşırı hassasiyet nedir

Hava yollarında fazla hassaslık normal bir kişinin havada  iştirak eden yollarının karşılaştığı vakit rastgele bir kasılmaya neden olmayan sigara dumanı, parfüm, yiyecek ve birtakım öbür kokulara karşın fazla bir reaksiyon vererek bronşların daralması halidir. Bu temas neticesi hasta kişilerde  öksürük krizi ve soluk darlığı meydana çıkabilir.

Astım Spreyi
Astım hastalığının belirtileri
 • Nefes darlığı 3 haftadan uzunca devam eden öksürük,
 • Göğüste ıslık sesi 
 • Göğüste tıkanma hissidir 
Nefes darlığı ataklar şeklinde gelmekte olup bilhassa geceleri uykudan hastayı kaldırması tipiktir. Ataklar içinde hastanın çoğunlukla soluk darlığı yakınması bulunmaz. Hasta olanların  bir bölümünde soluk darlığı bir çok defa bir hal alabilir ve hastanın hayat kalitesini bozarak bir çok defa geceleri uykudan uyandırmaya, iş gücü kaybına, acile başvurulara, hastaneye yatmalara sürükleyebilir. Astımlılarda kesinlikle soluk darlığı olmak zorunda değildir. Öksürükle de izleyen astım formları vardır. Bilhassa geceleri iştirak eden ve hastayı uykudan uyandıran öksürük, eforla iştirak eden öksürük yakınmaları olduğunda astım mümkün bir teşhis şeklinde akla gelmelidir.

Astım ataklarında olanlar
Astım atağında çoğunlukla tetiği çeken bir faktör vardır. Altta yatan basit neden birçok hastada alerji olmakla birlikte en sık sık model enfeksiyonları takiben hasta kişilerde astım ataklarına rastlanır. Astım atağında havayollarında oluşan iltihap hepten çoğalarak havada oluşan yöntemlerini güzelce daraltır. Havayollarında balgam üreten hücrelerin salgısı artar ve balgam tıkaçları oluşarak havada iştirak eden yöntemlerini tıkar. Bununla birlikte havada bulunan yollarının etrafında var olan adale lifleri kasılarak var meydana iştirak eden patolojinin hepten artmasına ve havada meydana iştirak eden yollarının hepten daralmasına yol açar.

Astım hastalığının nedeni
Astım temelde genetik bir hastalıktır. Uzak olmayan aile etrafında astımı olan kimselerde astım gelişme ihtimali daha yüksektir.  Aile yakınlarında astım kalmadan da genetik birtakım bozukluklara ilişkili model astım gelişme ihtimali vardır. Bununla birlikte etrafsal faktörlerde astım gelişiminde etkili olabilir. 

Astım spreylerinin kullanılma şekline ilişkin veriler 
Tüp içerisinde bulunan ilaç sıvı/akışkan haldedir ve tüpe basılarak uygulanır. Her bir basarak püskürtülen ilacın bir dozuna bir puf denilir. Çocuklar ilaçları hazne dediğimiz arabayı tüple kullanmaları gerekiyor. İlaç bunların içerisinde 3-5 saniye havada asılı kalır. Bu kısa zaman içerisinde hasta derin ve yavaş bir soluk alarak nefesini 10 saniye civarı tutmaları gerekiyor. Üzerindeki kapak döndürülerek çıkarılır ve ağız kısmı yukarıya geliyor olacak olarak tutulur.     
Alttaki bölüm  bizzat ekseni etrafında ileri geriye döndürülerek klik sesi duyulması beklenir.  
Akciğer boşalıncaya civarı soluk dışarı verilir (Cihazın içerisine üflenmez).  
Cihazın ağız kısmı dudaklar arasına yerleştirilir, derin ve çabuk soluk alınır. Cihaz oral uzaklaştırılır. Soluk 10 saniye tutulup soluk burundan verilir.  Cihaz içerisinde bulunan ilacı daha iyi çekebilmek amaçlı alttaki kısma dokun]]> Astım Başlangıcı https://www.astim.gen.tr/astim-baslangici.html Fri, 30 Nov 2018 01:44:24 +0000 Astım Başlangıcı, astım hastalığının başlangıcında göğüste hırıltı, uzun süreli öksürük, nefes almakta ve vermekte zorlanma yani nefes darlığı ve göğsünüzde sanki bir tıkanıklık varmış hissi oluşmaktadır. Ne Astım Başlangıcı, astım hastalığının başlangıcında göğüste hırıltı, uzun süreli öksürük, nefes almakta ve vermekte zorlanma yani nefes darlığı ve göğsünüzde sanki bir tıkanıklık varmış hissi oluşmaktadır. Nefes darlığı, aralıklarla gelip uykuda iken bile uyandırma etkisi gösterebilir. Bu aralıklar dışında hastanın herhangi bir şikayeti ya da hastalık belirtisi yoktur. Hasta yoğun buhar bulunan ya da koku bulunan bir yere girdiğinde ve alerji yapacak şeylerle karşılaştığında nefes alıp veremediğini hisseder. İlerleyen nefes darlığı hastanın yaşamını, günlük çalışmalarını, uyku saatlerini bozup daha fazla ilerlediğinde hastaneye yatmasına neden olabilir. Astım her hastada nefes darlığı şeklinde kendini belli etmez. Özellikle geceleri öksürmek, herhangi bir iş yaptıktan sonra yani vücut enerji kaybettikten sonra öksürmek astım hastalığının başlangıcı olacak belirtilerdir.

Astım Başlangıcı
Astımın en basit anlaşılacak yöntemi belirli aralıklarla belirti vermesidir. Bu aralıklara 'astım krizi' denmektedir. Bu astım krizleri çok ani olacağı gibi uzun bir zamana yayılarak da oluşabilir. Astım krizleri, genellikle hava sıcaklıklarının çok değişkenlik gösterdiği dönemlerde sıklıkla görülür. Bazı hastalar astım krizinin başlayacağını önceden anlayabilir. Hapşırmak, burun tıkanıklığı, boğazda yanma, kısa kısa sürekli olarak öksürmek ve ense, burun ve saçlarda kaşıntı astım krizinin başlayacağını gösteren belirteçlerdir. Bu belirtiler çocuklarda burun akması, boğaz ağrısı ile başlayıp öksürük, özellikle nefes verirken hırıltı ve nefes darlığı olarak astım krizine yol açmaktadır. 
Astım krizleri sürekli ve düzenli olarak tedavi görmeyen kişilerde hayati tehlikeye yol açacak kadar ilerleyebilir. Bu kişiler derhal doktor gözetiminde tedavi olması gerekir.
]]>
Astım İlaçları https://www.astim.gen.tr/astim-ilaclari.html Sat, 01 Dec 2018 00:49:37 +0000 Astım İlaçları, Astım, nefes yollarında sürekli aşırı duyarlılık ve kronik enfeksiyon sebebiyle, hava yollarının  zaman zaman daralmasına denir. Bunun sonucunda hastalarda hırıltılı soluması, nefes darlığı yaşama Astım İlaçları, Astım, nefes yollarında sürekli aşırı duyarlılık ve kronik enfeksiyon sebebiyle, hava yollarının  zaman zaman daralmasına denir. Bunun sonucunda hastalarda hırıltılı soluması, nefes darlığı yaşamaları, kuru öksürük gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler çok şiddetli olduğunda hasta nefes almakta zorlanır dudakları ve parmak uçları morarabilir buna  Akut Astım krizi denir.

Astımda kullanılan başlıca ilaç tipleri;

Rahatlatıcı olanlar
Önleyiciler
Acil tedavi gerektiren ilaçlar

Astımda önleyici ve rahatlatıcı gurubunda yer alan ilaçları, inhaler kullanarak solunum yoluyla almak en etkili bir  tedavi yaklaşımıdır. İnhaler, ilacı hızla hava yolu boyunca dağıtarak belirtilerin hızlıca ortadan kalkmasını sağlar. Astım tedavisinde kullanılan ilaçların büyük bir kısmı ağızdan soluk borusuna püskürtülerek kullanıldığı için hastaların bunu doğru uygulaması gereklidir. Bu ilaçlar son derece güvenilir ilaçlardır ve hekimin önerdiği şekilde kullandığı taktirde önemli bir yan etkisi yoktur.

Astımı Kolaylaştıran Faktörler Nelerdir

Ailesel yatkınlık, ev içi ve ev dışı alerjenleri (hayvan tüylerinden kaynaklı), ev tozu akarları, küf mantarları, polenler ve hava kirliliği, aspirin vb ilaçlara karşı hassasiyet, meslekte  kimyasal madde, tekstil vb. maddelere maruziyet, sigara içilmesi veya maruziyeti.

Astımla İlgili Sık Sorulan Sorular Nelerdir; astımın mevsimlerle alakası var mı, astım kalıtsal mıdır, astım tanısı nasıl konulur, astımın tamamen bitmesi  mümkün müdür, her astımlı hasta nebulizatör kullanmalı mıdır, astım bulaşıcı mıdır 

Astım belirtilerinin ortaya çıktığı döneme astım atağı veya astım krizi olarak adlandırılır.

Astım İlaçları

Astım krizi terimi daha çok, hastahanelerde veya yoğun bakım ünitelerinde tedavi gerektirecek ciddi durumlar için, astım atağı terimi ise nefesi rahatlatıcı, açıcı spreyler ile kısa sürede düzelen hatta kendiliğinden de geçebilen hafif durumlar için tercih edilir. Astımın en karakteristik özelliklerinden birisi nöbetler şeklinde belirti verir. Bu atak dönemlerinde hastaların temel şikayetleri balgam, öksürük, nefes alıp verirken hırıltı ve nefeste daralmadır. Bu hastalarda genellikle bu şikayetlerin hepsi birlikte görülür, ama bazı hastalarda öksürük bazı hastalarda ise nefes alıp vermede hırıltı ve nefes darlığı daha ön plandadır. Bazı hastalar astım krizinin başlayacağını önceden anlayabilirler. Birçok hastada, hapşırık krizleri, boğazda yanma hissi, burun tıkanıklığı, su gibi burun akıntısı, gıcık şeklinde öksürük gibi burun ve boğazla ilgili öncü belirtiler vardır. Burun, ense, çene ve saçlarda kaşıntı hissi de astım krizlerine öncülük edebilmektedir. Bazı astımlı hastalar ise kol, bacak ve sırtta kızarma, terleme ve ağrı gibi belirtileri kriz habercisi olarak bildirirler. Özellikle, çocuklarda meydana gelen astım krizlerinde ,farenjit, nezle gibi üst solunum yollarının viral enfeksiyonlarının büyük önemi vardır. Çocuğun önce burnu akar, boğazı ağrır, hapşırır ve hemen o gece veya ertesi gün öksürük, nefes borusunda hırıltı, nefes darlığı şikayetleri başlar.  Ağır astım krizi nasıl anlaşılabilir; Bazı astım krizleri kişinin hayatını tehlikeye sokacak kadar ağır olabilir. Bu hastaların bir an önce hastaneye kaldırılmaları gerekir. 

]]>
Astım Çeşitleri https://www.astim.gen.tr/astim-cesitleri.html Sat, 01 Dec 2018 09:47:30 +0000 Astım Çeşitleri, Astım hastalığı bir akciğer hastalığıdır ve genellikle hastalık ve çeşitli alerjilerden dolayı, akciğerlerimize havayı ulaştıran yolların daralmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra, astım has Astım Çeşitleri, Astım hastalığı bir akciğer hastalığıdır ve genellikle hastalık ve çeşitli alerjilerden dolayı, akciğerlerimize havayı ulaştıran yolların daralmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra, astım hastalığı kronik, yani kendini tekrarlayan bir hastalıktır. Astım hastalığı genellikle kendiliğinden düzelmekle beraber, bazen de tedavi gerektirecek ve çocuklarda daha fazla belirgin olan krizlere sebep olabilmektedir.

Astım çeşitleri alerjik olmayan ve alerjik astım olmak üzere iki çeşittir. Çoğunlukla iltihaplar sebebi ile oluşan astım çeşidine alerjik olmayan astım yani intrensekastma adı verilmektedir ve bu astım çeşidi daha çok orta yaşlardaki kişilerde görülmektedir. Bu astım çeşidinin daha uzun süre devam eden atakları olduğu için hastaların birçoğu acile başvurmak zorunda kalmaktadır. Astım çeşitlerinin bir diğeri olan alerjik astım ise, genellikle çocuk yaştaki kişilerde görülmektedir ve en fazla görülen astım çeşidi olmaktadır. Bu astım çeşidinin atakları daha kısa olmakla beraber, nefes darlığı ise daha fazladır. Tedavisi ise, kısa süreli ve diğer asrım çeşidine göre daha kolay olan alerjik astım hastaları çoğunlukla ataklar haricinde bir belirti hissetmemektedirler.

Astım Çeşitleri

Astım Krizi Ve Tedavisi: Hava yollarının birdenbire, hiç sebep yokken daralması sonucunda astım krizi ya da atağı meydana gelmektedir ve en fazla nefes darlığı belirtisi görülmektedir. Uzmanlara göre, astım krizine bazı ilaçlar ve kokular sebep olmaktadır.

Astım krizinin tedavi edilebilmesi için uzman doktor tarafından yazılan ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Doktorun verdiği ilaçların bir işe yaramaması ya da fazla bir etkisinin olmaması durumunda ise, aynı doktora başvurulması ve hastanın durumunu anlatması gerekmektedir. Astım hastalarına genellikle ventolin isimli ilaçlar verilmektedir. Astım krizi esnasında kullanılması için bronş açıcı ilaçlar verilmektedir. Astımın çocuklarda görülmesi ise, genel olarak anne ya da babada astım hastalığı olması ya da yakın akrabada astım olması sebebiyle oluşan kalıtsal bir durumdur.

Astım Tanısı, Nedenleri ve Belirtileri: Astım hastalığına tanı koyulması esnasında genel olarak başka akciğer hastalıkları ile karıştırılabilmektedir. Bunun sebebi ise, hastalığın belirtilerinin akciğer hastalıklarında görülen belirtiler ile aynı olmasıdır. Astım hastalığını akciğer hastalıklarından ayıran bir belirti bulmak oldukça zor olmaktadır. Astım hastalığının tanısı için ilk olarak fizik muayene yapılmaktadır. Daha sonra ise, solunum fonksiyon testleri ve detaylı akciğer grafisi ile kesin olarak koyulabilmektedir.

Astım hastalığına en çok sebep olan dış etken sigara kullanımıdır. Ayrıca, astım hastalığı sanayi ve fabrika çalışanlarında daha sık görülmektedir ve bunun sebebi kişinin sürekli hava kirliliğine maruz kalmasıdır. Bayanların adet ve hamilelik dönemlerinde daha fazla olan hormonlar içinde hava yollarını kontrol eden hormonlar da bulunmakta olduğu için, bu dönemlerde geçici astımlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra, bronşit ve zatürre gibi iltihap sonucu oluşan hastalıklar, çeşitli gıda ve ilaçlar, uyuşturucu kullanımı, psikolojik sorunlar gibi sebeplerle de astım hastalığı oluşabilmektedir.

Astım hastalığının en fazla görülen belirtisi nefes darlığıdır. Havadan alınan oksijenin hastaya yetmemesi sebebi ile nefes darlığı ortaya çıkmaktadır. Alerjik olmayan hastalarda görülen bir belirti ise, hava yollarındaki anormalliklerden dolayı oluşan kuru öksürüktür. Bunun yanı sıra, astım hastalığında göğüste yanma hissinin oluşması, uykudan uyandıracak derecede olan kuru öksürük ve soluma esnasında hırıltı gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Astım Hastalığının Tedavisi: Astım hastalığının tedavisi hastalığın oluşma nedenine göre değişmektedir. Alerjik sebeplerden dolayı ortaya çıkmış ise, hastanın bu sebeplerden uzak du]]> Alerjik Astım https://www.astim.gen.tr/alerjik-astim.html Sun, 02 Dec 2018 04:45:48 +0000 Alerjik astım, astım, solunum yollarında oluşan inflamasyon ve devamlı nükseden solunum sıkıntılarını tanımlayan bir tür solunum bozukluğudur. Astım atakları bazı durumlarda solunum yolunda gerçekleşen tahriş sebebiyle Alerjik astım, astım, solunum yollarında oluşan inflamasyon ve devamlı nükseden solunum sıkıntılarını tanımlayan bir tür solunum bozukluğudur. Astım atakları bazı durumlarda solunum yolunda gerçekleşen tahriş sebebiyle açığa çıkmaktadır. Alerjik astım ise alerjenlere karşı vücudun vermiş olduğu bir tepkidir. Alerjenler bağışıklık sistemi tarafından bir tehdit olarak algılanır ve bağışıklık sistemi alerjenlere karşı aşırı tepki verebilir. Polen, hayvan tüyü, toz en yaygın görülen alerjenler arasındadır. Alerjik astıma maruz kalan kişilerde gelişen astım atağında solunum yollarında bulunan kaslar daralarak nefes alış verişi zorlaşır. Bağışıklık hava yollarında şişmeye ve normalden fazla mukus üretimine neden olabilir. 


Alerjik Astım Neden Olur

Alerjik astım bağışıklık sistemiyle alakalı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Bağışıklık sistemi bazı alerjenlere karşı normalden fazla tepki verdiğinde alerjik astım ortaya çıkar. Alerjik astımın genel nedenleri şu şekilde sıralanabilir;
 • Toz akarı dışkısı
 • Hamam böceği dışkısı
 • Küf mantarı parçaları
 • Rüzgar sebebiyle ağaç ya da otlardan gelen polenler
Alerjik astımı kötüleştiren tek faktör alerjenler değildir. Bazı tahrişe yol açan maddeler de alerjik astım ataklarına sebep olabilir. Alerjik astımın tetiklenmesine neden olan diğer faktörler;
 • Hava kirliliği
 • Soğuk hava koşulları
 • Sigara, mum, soba dumanı
 • Kimyasal içerikli kokular
 • Tozlu ortamlar olarak sıralanır.
Alerjik Astım Belirtileri

Alerjik astım belirtileri düzenli astım belirtileriyle hemen hemen aynıdır. Bu belirtiler;
 • Solunumun hırıltılı olması
 • Öksürük nöbetleri
 • Solunumun hızlanması
 • Nefes darlığı
 • Göğüs sıkışması
 • Kişide cilt alerjisi ya da saman nezlesi varsa;
 • İsilik
 • Ciltte kaşıntı ve döküntü
 • Burun akması
 • Gözlerde kaşıntı ve kızarıklık
 • Tıkanıklık hissi görülebilir.
Hasta eğer alerjiye yol açan alerjeni yutmuşsa;
 • Kurdeşen
 • Ciddi alerjik reaksiyon
 • Ağız içinde yanma hissi
 • Dilde ve yüzde şişkinlik görülebilir.
Alerjik Astım İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir

Yaşanan şikayetlerin kaynağını bulmak ve tedavisini başlatmak için iç hastalıkları uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı ya da immünoloji uzmanına başvurmak gerekir.

Alerjik Astım Nasıl Teşhis Edilir

Alerjik astım tanısında öncelikli olan hastanın şikayetleridir. Hastanın şikayetleri değerlendirilir. Beraberinde fiziksel muayene, görüntüleme yöntemleri, kan tetkikleri yapılarak tanı kesinleştirilir. Alerjik astım için erken tanı ve tedavi son derece önemlidir. Eğer erken tanı ve gerekli tedavi yapılmazsa hastanın şikayetleri artarak devam eder.

Alerjik Astım Tedavisi

Alerjik astım tedavisinde amaç alerjik reaksiyonları hafifletmeye yönelik yapılır. Bunun için antiinflamatuar ya da oral ilaçlar reçete edilir. Hekim alerjik astım belirtilerini önlemeye yönelik günlük olarak alınması gereken ilaçlar reçete eder. Tedavide kullanılan ilaçlar yaşanan şikayetlerin şiddetine bağlı olarak değişim gösterebilir. Eğer çok şiddetli belirtiler yaşanıyorsa hastayı rahatlatmak için immünoterapiye gerek duyulabilir. Bu tedavi yöntemi çoğu hasta için şikayetleri hafifleten uzun süreli bir tedavi yöntemidir. İmmünoterapi sistemin tepki verdiği duyarlılığı azaltır.

Alerjik Astıma Ne İyi Gelir

Alerjik astım için öncelikle bir doktora başvurmalı ve gerekli tıbbi müdahalenin yapılması gerekir. Tıbbi müdahaleye destek ve rahatlamak adına alternatif olarak bazı bitkilerden ve ev tedavilerinden de yararlanılabilir. Bu tedaviler;

Zencefil: Birçok hastalık için s]]> Astım https://www.astim.gen.tr/astim.html Mon, 03 Dec 2018 01:27:58 +0000 Astım, solunum yolunun mikrobik olmayan iltihaplanma nedeniyle solunum daralmasına verilen isimdir. Bu daralma, solunum yolları daralmasında oluşan kasların kasılmasına, mukozanın şişkinliğine ve buradaki salgının a Astım, solunum yolunun mikrobik olmayan iltihaplanma nedeniyle solunum daralmasına verilen isimdir. Bu daralma, solunum yolları daralmasında oluşan kasların kasılmasına, mukozanın şişkinliğine ve buradaki salgının artmasına bağlıdır. Astım en fazla rastlanan solunum yolu rahatsızlıklarından birisidir. Solunum yollarının ilaç yardımıyla veya ilaçsız olarak düzelebilen daralmasıyla seyreden kronik inflamatuar olan bir hastalıktır. Erişkin kişilerde astım sürekliliği Türkiye’de %5-10 arasında olmaktadır. Kalıtsal yani genetik ve çevresel nedenler astım hastalığının ortaya çıkmasında beraber rol oynar. 

Astım rahatsızlığı belirtisi alerjik olabileceği gibi, alerjisi olmayan kişilerde de yine genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Alerjik rinit rahatsızlığı alerjik astıma eşlik eden hastalıkların başında gelmektedir. Alerjik astımı olan kişilerin yaklaşık %80’inde allerjik rinit belirtisi vardır ve iki hastalığın beraber tedavi edilmesi gerekmektedir. Astım belirtileri çeşitli hallerde ortaya çıkabilir. Hava solunduğu zaman solunan havanın akciğere ulaşmasını bronş adı verilen yapılar sağlamaktadır. Çeşitli uyaranlar sonucunda bu bronşlar aşırı derecede kasılacak ve daralacaktır. Hava yollarının daralmasına bağlı olarak nefes almak güçleşse de nefes vermekte daha çok zorluk yaşanır. Bu şekilde nöbetler halinde meydana gelen, geri dönüşümlü bronş kasılmalarına astım adı verilir. Müzmin bir hastalık türü olan astım rahatsızlığı sadece bu bronşların daralmasıyla değil, bronşun etrafında bulunan zarın şişmesi sonucunda da hava yolları daralma sağlar. Ayrıca mukus adı verilen balgam ve sümük gibi yapışkan maddeler çok fazla salgılandığı zaman hava yolunun bazı yerlerinde tıkanmaya sebep olur. Bu sorunlar da astım hastalığının meydana gelmesine neden olur. Astım hastaları kimi maddelere karşı daha duyarlı bir hal alır. Bu maddeler hırıltılı oluşturur, nefes almada zorluk oluşturur, öksürme gibi bazı problemlere neden olur.

Astım

Astım Hastalığına Neden Olan Durumlar

Genel olarak çevresel olan faktörler ve aileden gelen kalıtsal faktörler astım hastalığının oluşmasında önemli rol oynar. Bu faktörler hastalığın veya astım nöbetinin oluşmasına sebep olur. Ailesinde astım hastası olanlar bu hastalığa daha yatkın olmaktadır. Hem annesinde hemde babasında astım rahatsızlığı olan kişilerde astım riski daha fazladır. Astım rahatsızlığının nedeninin büyük kısmını allerjik faktörler etkilemektedir. Bazı kişiler bazı maddelere karşı daha duyarlı olmaktadır. Çiçeğe karşı duyarlılık ve ev tozlarına karşı aşırı duyarlılık, kedi tüyüne karşı duyarlılık, evde yaşayan bazı böceklere karşı duyarlılık astım hastalığına sebep olur. Bu böcekler nemli yerlerde yaşadıklarında dolayı astım hastalığına neden olan önemli bir faktördür. Nem astım hastalığını tetikleyen bir faktördür. Mevsim değişikliklerinde özellikle de soğuk havalarda astım atağının başlamasına neden olabilir. 

Astım Hastalığında Görülen Belirtiler

Astım hastalığında  bronşlar daraldığından dolayı en önemli bulgu nefes almada güçlük oluşmasıdır. Hasta hem nefes alırken hem de nefes verirken zorlanmaktadır. Nefes verirken hava dışarı zorlanarak çıkmakta ve hırıltılı soluk alıp vermede görülmektedir. Astım hastasında hışırtı tarzında ses meydana gelir. Astım hastalığında sürekli karşılaşılan bir durum olmaktadır fakat başka solunum yolu rahatsızlıklarında da bu hırıltı oluşabilir. Sadece astıma has bir belirti değildir. En fazla görülen belirtilerden biri de öksürük belirtisidir. Özellikle gece saatlerinde veya sabaha karşı kendini gösterir. Kuru ve inatçı bir öksürük belirtisi oluşturur ve kişileri uykudan uyandırır. Sebebi balgam oluşumu veya bronşun etrafındaki kasların kasılmasıdır. Astım hastası doktora balgamı çıkardıktan sonra rahatladığını belirtir. Astım hastaları sık sık nefes alıp verirler. Çünkü aldıkları nefesin yetmediğini]]> Kronik Astım https://www.astim.gen.tr/kronik-astim.html Mon, 03 Dec 2018 11:24:10 +0000 Kronik Astım, Solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmalar ve daralmalar sebebiyle oluşan hastalıktır. Solunumda yaşanan daralmalar ve olumsuz gelişmeler mukozanın şişmesine neden olur. Mukozada bulunan sıvının düzenli o Kronik Astım, Solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmalar ve daralmalar sebebiyle oluşan hastalıktır. Solunumda yaşanan daralmalar ve olumsuz gelişmeler mukozanın şişmesine neden olur. Mukozada bulunan sıvının düzenli olarak artmasına sebebiyet verir. Hırıltı oluşumu, öksürük oluşumu, nefes darlığı yaşanması, göğüste sıkışma hissi oluşması kronik astımın en büyük belirtilerinden olmaktadır. Bu belirtiler genel olarak nöbetler şeklinde gerçekleşir ve belirli bir zamanı olmamaktadır. Soğuk algınlığının ilerlemesinde ve belli başlı alerjik rahatsızlıkların görülmesi de kronik astım hastalığını tetikler. Kronik astımın teşhisi ve tedavisinde geç kalındığı zaman belirtiler daha sıklaşır ve rahatsız edici bir hal almaya başlayacaktır. Kronik astım hastalığını tetikleyen en bilinen etkenlerden bir tanesi toz böcekleri olmaktadır, bunun yanı sıra polenler ve küf mantarları da toz böceklerinin yanına eklenir. Bunlar haricinde sigara dumanı ve bazı ilaçlar da kronik astımı tetikleyen etkenler arasında yer alır. Kronik astım hassas bağışıklık sisteminin bir sonucu olarak solunum yollarında beliren bir hastalık türü olmaktadır. Kronik astım hastaları havadan gelen en küçük bir tetikleyici maddenin etkisiyle solunum yollarında iltihaplanma ve şişme gerçekleşebilir. Kronik astım, belirtileri aşağı yukarı aynı olmakla beraber ayrılması genel itibariyle kronik astım ve alerjik astım yani akut astım olarak ikiye ayrılır. Alerjik olan astımın ilk belirtileri öksürük nöbetlerinin yaşanması, yüksek sesli yada hırıltılı nefes alma gösterilir.

Kronik Astım Belirtileri

Alerjik astım veya kronik astım her iki astım türü de bağışıklık sisteminin duyarlı olmasından kaynaklı olarak ortaya çıktığı ve solunum yollarını etkilediğinden dolayı belirtileri birbirine çok benzerlik gösterir. Bu belirtilerden en fazla aşırı mukus üretimi sonucunda meydana gelen öksürük nöbetlerinin belirmesi, nefes darlığının yaşanması, nefes alıp verirken ses oluşumu, solunum yollarının daralması en iyi belirtilerdendir.

 • Kronik astım rahatsızlığında nefes alıp verirken göğüste ıslık sesleri oluşması.
 • Göğüste sıkışma hissi oluşması.
 • Durup dururken nefes sıkışması hissi
 • Art arda gerçekleşen öksürükler.
 • Hareket ederken yada bir hareketten hemen sonra öksürük
 • Hareket ederken yada bir hareketten hemen sonra nefes daralması
 • Gece saatlerinde öksürük belirtisi.

Bu belirtilerin bir yada birden fazlası yaşandığı vakit uykudan uyanma belirtileri kronik astım hastalığının belirtilerinden olmaktadır.

Kronik Astım

Kronik Astım Tedavi Yöntemleri

 • Rahatlatıcı ilaçların kullanımı: Kronik astım hastalığının ilk aşamasında kullanılan ilaç tedavisi olmaktadır. Teşhis koyulduktan sonra ilaç tedavisi uygulanır ve hastada görülen belirtiler bu tedavi yoluyla giderilir. Kronik astım hastası eski sağlıklı haline geri döner.
 • Önleyici ilaçların kullanımı: Kronik astım hastalığının ilerlemesinde ve tedavinin gecikmesi durumunda kaydedilen aşamadır. İlaç tedavisi düzenli bir şekilde yapılır ve ilk aşamaya göre tedavi daha uzun sürmektedir.
 • Acil ilaçların kullanımı: Kronik astım hastalığının çok fazla ilerlediği aşamada acil ilaç tedavisi uygulanır. Bu aşamada hastanın geçirdiği nöbetler fazlalaşır ve bu noktada ilaç tedavisi nöbetleri sona erdirmek için hastaya anında müdahale etmek amacıyla kullanımı sağlanır. Bu tedavinin amacı hastayı o an için rahatlatmak ve eski haline geri döndürmektir.

Kronik astım tedavisinde hastalık şiddetine göre başlanmaktadır, hastalığın ağırlığı arttığı durumlarda kullanılan ilaç sayısında ve ilaç dozajlarında da artış olur. Semptomlar kontrol altına alındıkça kronik astım azaltılır. Bu sayede uygulanan tedavi yöntemi kronik astımda basamak tedavis]]> Çocuklarda Astım https://www.astim.gen.tr/cocuklarda-astim.html Mon, 03 Dec 2018 12:29:29 +0000 Çocuklarda astım, genellikle alerjik kökenki olmaktadır. Çocuklar cok hareketli yapıları vardır. Bundan dolayı ister evde, ister dışarıda olsun alerji yapıcı bir çok maddelerin etkisinde kalabilir veya temas edebilir. Alerji Çocuklarda astım, genellikle alerjik kökenki olmaktadır. Çocuklar cok hareketli yapıları vardır. Bundan dolayı ister evde, ister dışarıda olsun alerji yapıcı bir çok maddelerin etkisinde kalabilir veya temas edebilir. Alerji bronşlarda, soğuk hava, hava kirliliği, kimyasal kokular, solunum yolu enfeksiyonları ve sigara dumanı gibi indan sağlığına dahi iyi gelmeyen olaylarla çocuk boğazlarında bir hassasiyet oluşturur. Yine aynı şekilde alerji yapıcı bir maddeye temas halinde de hırıltı, nefes darlığı ve öksürük gibi astım belirtilerine yol açabilir. 

Çocuklarda astım, bebeklik zamanlarda da başlamakla birlikte, 2 yaşında belirtileri göstermeye başlar. İlk başlarda hırıltı ve öksürük gibi solunum yolları gibi enfeksiyonlarla ortaya çıkar. Zaten bu yaşlarda çocuğun akciğerlerin gelişiminin tam olmaması, hava yollarının açısı dar olması astımı tetikleyen gelişmelerdir. Erken yaşlarda astım tanısı belirtilerini gösteren çocuklarda dört ve beş yaşlarında akciğerlerin gelişimini tamamlayan çocukların bir çoğunda hastalık iyileşme dönemine girip zaman içinde hastalığı atlatırlar. Hastalığı geçmeyen çocuklarda ise ergenlik döneminde iyileşme göstermeye başlar. Zaten genel olarak erken çağlarda astım belirtisi gösteren % 60'ı ergenlik döneminde iyi olurlar. Yalnız iyileşen çocuklarda bir zaman içerisinde yine hastalık tekrar belirtilerini gösterir. Bilhassa alerjisi olan çocukların çoğu yaşları ilerledikçe,  iyilesmenin zora girmesi ve hastalığın yok olması güçleşir.

Çocuklarda Astım

Çocuklarda astım tanısı koymak için hırıltı, nefes darlığı ve öksürük bu belirtileri taşıyan çocuklara ilk önce bronş acmaya yönelik tedavi uygulanır. Bu belirtiler yok olup ve bir sure sonra tekrar kendiliğinden ortaya çıkarsa astım hastalığı akla ilk önce gelir. Çocuklar gece yattıktan, sabaha kadar 30 veya 40 dakika aralıklarla devam eden belirtiler bronş açan ilaçlara olumlu tepki veriyorsa rahatsızlığın adı astım olarak kabul edilmektedir. Doktor tedavi ederken, bronşlarda daralma gibi gözlemler görünüyor ise astım tanısını destekler.

Çocuklarda astım tedavisinde ilk önce altın kural, alerji hastalıklarına karşı yapılan tedavi yöntemi yani çocuğu alerji yapan ortamlardan yada maddelerden uzak tutup,  korumaktır. Doktor tarafından verilen uyarılara çocuklar için çevre önlemleri alınmalı ve bronş duyarlılığını bilmek gerekir. Çevre önlemleri yeterli gelmez ise ilaç tedavisi veya akciğer hastalarına verilen sprey gibi ilaçlarla, alerjinin bronşlarda yaptığı hassasiyeti azaltır ve astım ataklarının önüne geçmektedir. Bir diğer tedavi yöntemi ise alerjiyi kesen, önleyen iğne tedavisidir. Tedavi yöntemi ne olursa olsun doktorunuzun verdiği talimatları eksiksiz yerine getirilmesi gerekmektedir. 

]]>
Astım Atağı https://www.astim.gen.tr/astim-atagi.html Tue, 04 Dec 2018 05:30:30 +0000 Astım Atağı, Hırlayarak nefes alma gibi kimi astım atağı belirtileri, kolaylıkla tanınabilen belirtilerden olmaktadır. Fakat endişe yada panik hissi o kadar da iyi bilinmemektedir. Kimi astım hastaları, astım ata Astım Atağı, Hırlayarak nefes alma gibi kimi astım atağı belirtileri, kolaylıkla tanınabilen belirtilerden olmaktadır. Fakat endişe yada panik hissi o kadar da iyi bilinmemektedir. Kimi astım hastaları, astım atağı öncesinde nefes darlığı problemi yaşar ve öksürük başlamadan önce çeneleri kaşınmaktadır. Bazı belirtiler sadece gece saatlerinde görülür ve bu ataklar gece astımı olarak da adlandırılır. Astım atağı belirtilerini erkenden fark etmenizde, astım ataklarının giderilmesinde kullanılan ilaçların alınmasıyla hemen tedaviye başlanmasına yardımcı olur. Astım atağı solunum yolunun mikrobik olmayan iltihaplanma sebebiyle solunum daralmasına verilen addır. 

Astım ataklarında solunumda yaşanan daralmalar, solunum yolları daralmasında oluşan kasların kasılmasına, mukozanın şişkinliğine ve buradaki salgının artmasına bağlı olmaktadır. Astım rahatsızlığı en fazla rastlanan solunum yolu rahatsızlıklarından birisidir. Solunum yollarının ilaç yardımıyla yada ilaçsız olarak düzelebilen daralmasıyla seyreden kronik bir hastalıktır. Erişkinlerde astım atağı sürekliliği Türkiye’de %5-10 arasında olur.Kalıtsal yani genetik ve çevresel nedenler astım hastalığının ortaya çıkmasında beraber rol oynar. Astım atağı belirtisi alerjik bir nedene bağlı olabileceği gibi, alerjisi olmayan kişilerde de yine genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Alerjik rinit rahatsızlığı alerjik astıma eşlik eden hastalıkların başında gelmektedir. Alerjik astım atakları olan kişilerin yaklaşık %80’inde allerjik rinit belirtisi vardır ve iki hastalığın beraber tedavi edilmesi gerekmektedir. Astım atağı belirtileri çeşitli hallerde ortaya çıkabilir. Hava solunduğu zaman solunan havanın akciğere ulaşmasını bronş adı verilen yapılar sağlamaktadır. Çeşitli uyaranlar sonucunda bu bronşlar aşırı derecede kasılacak ve daralacaktır. Hava yollarının daralmasına bağlı olarak nefes almak güçleşse de nefes vermekte daha çok zorluk yaşanır. Bu şekilde nöbetler halinde meydana gelen, geri dönüşümlü bronş kasılmalarına astım atağı adı verilir. 

Astım atağı belirtileri solunum yollarındaki kasların kasılması sonucunda, astım belirtilerinin ani olarak kötüleşmesidir. Astım atağı esnasında, solunum yollarındaki zar şişerek kızarıklık oluşturur ve daha fazla balgam salgılanır. Bu faktörlerde, bronşlarda spazm oluşumuna, boğazda yanma, balgam çıkarma, nefes almakta zorluğa, öksürüğe, nefes darlığına ve günlük aktiviteleri yapmakta zorlanma gibi astım atağı belirtilerine yol açmaktadır.

Astım Atağı
Astım Atağının Belirtileri
 • Nefes alıp verirken şiddetli hırıltının belirmesi,
 • Sürekli olarak devam eden öksürük,
 • Çok hızlı nefes almak,
 • Göğüste ağrı, basınç belirtisi,
 • Boyun ve göğüs kaslarının gergin olması,
 • Konuşma zorluğu yaşanması,
 • Soluk, terli yüz belirtisi,
 • Morarmış dudaklar, moraran tırnaklar,
 • İlaç kullanılmasına rağmen astım atağı belirtilerin kötüye gitmesi astım atağında meydana gelen belirtilerdendir.

Günlerce ve aylarca astım atağı geçirmeden yaşanabilir. Fakat hiç beklenmeyen bir anda nefes darlığı belirtisi, öksürük ve hırıltılı belirtisi nefesle beraber belirebilir. Bazen polene bağlı olarak gerçekleşen alerji yada hava değişikliğinin yaşanması astım atağını tetiklemektedir. Bazen bu tetikleyiciler nezle yada soğuk algınlığı, viral bir enfeksiyon da olabilir. Bu durumun en iyi bilinen nedeni sinüzitli astım olmaktadır. Bazen egzersiz yapılması yada ani stres de astım atağı belirtilerine neden olabilir. Kimi zaman spor yapmak astım atağının belirtilerine neden olur, buna spor astımı adı verilir. Astım atağı belirtilerini kontrol etmenin en iyi yolu, günlük tedavi planını aksatmayarak uygulamaktır. Bu plan dahilinde, solunumda ki değişiklikleri nefes ölçer aletiyle ölçerek ve astım belirtileri ortaya çıkmadan]]> Astıma Ne İyi Gelir https://www.astim.gen.tr/astima-ne-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 01:03:22 +0000 Astıma Ne İyi Gelir, Solunum sistemi hastalığı olan ve solunum güçlüğüne neden olan astıma karaciğer hastalığı, alerjik durumlar ve ruhsal olaylar neden olmaktadır. Astımın nedeni genellikle bazı etkenlerin bir araya gelmesi Astıma Ne İyi Gelir, Solunum sistemi hastalığı olan ve solunum güçlüğüne neden olan astıma karaciğer hastalığı, alerjik durumlar ve ruhsal olaylar neden olmaktadır. Astımın nedeni genellikle bazı etkenlerin bir araya gelmesi sonucu oluşmaktadır. Astıma iyi gelen şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz. Astım hastası olan kişi astıma tetikleyen alerjik durumlardan uzak durmalı ve alerjik duruma neden olan ortamın tamamen izole edilmesi gerekmektedir. Kişi aşı heyecan, aşırı tedirginlikten ve üzüntü yaşatabilecek duygusal sorunlardan uzak durmalıdır. Aşırı üzülmemelidir.  Kişi kilo oranına dikkat etmelidir. Ani kilo artışları astım için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Astım hastası olan kişi sigara kullanmamalı ve sigara kullanılan ortamlardan uzak durmalıdır. 


Astım hastalarının birçoğu tıbbi yardımın yanı sıra bitkisel ürünler de kullanmaktadır. Astım hastalığına iyi gelen bitkisel yöntemlerden bazıları da şunlardır;

Andız Otu: Andız otu ile hazırlanan çay balgamla tıkanmış göğüse iyi gelmektedir. Andız bitkisinin kökü ile demlenen çay göğüsü yumuşak tutmakta ve rahatlatmaktadır. Bu çay bal katılarak da tüketilebilir. 
Adaçayı: Astım hastaları geceyi rahat geçirmek için adaçayı tüketebilir. Adaçayı günlük olarak 2-3 defa tüketilebilir. 
Hatmi Çiçeği: Astıma iyi gelen bir diğer yöntem ise bir buçuk litre suyun içine 15 gram hatmi çiçeği konur. Kısık ateşte yaklaşık 10 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra ılınmasını bekleyin. Ilınınca tüketebilirsiniz. Günlük bir bardak tüketilmesi önerilir. 

Astıma Ne İyi Gelir
Kahve ve Çay: Kahve çayın içerisinde bulunan kafein vücuda uyarıcı etki yapar. Uyarıcı etkisi sayesinde bronşları açar. Dikkat edilmesi gereken husus günde 3-4 bardaktan fazla tüketilmemelidir.
Ayva: Ayva çayı astıma iyi gelen bir diğer bitkisel yöntemdir. 1 bardak kaynayan suyun içine 5-10 gram ayva yaprağı ilave ederek 15 dakika kaynatın. Kaynadıktan  sonra suyunu süzün. Böylece ayva çayı hazırlanmış olacaktır. Günlük tüketimi 4-5 bardağı geçmemelidir. 
Öksürük otu çayı: Öksürük otu çayı ilaçların yan etkisinden kurtulmak isteyen ve doğal yöntemleri tercih eden kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu yöntem bitkisel bir yöntem olmasına rağmen doktor kontrolün de kullanılması gerekmektedir. 
Anzer Balı: Güçlü bir anitibiyotik olan anzer balı astıma da iyi geldiği düşünülmektedir. Anzer balında istenilen sonuca ulaşmak için uzman kontrolün de kullanılması gerekmektedir. Anzer balı alırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Çok pahalı olduğu için sahte ve ucuz olan anzer balından uzak durulması gerekir. Astım için sadece anzer balı kullanılacağı gibi tereyağ ile yapılan karışımla da kullanılabilir. 
Nane: Nane astım atıkları sırasında bronşların açılmasında ve kişinin rahat nefes alması sağlar. Taze nane yapraklarını kaynatarak tüketilmesi astım hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaynatılmış nane yaprakları  nefesi açar, kişiyi rahatlatır. Ayrıca nane yapraklarını kaynatarak solumanız solunum yollarını açmaya yardımcı olur. 
]]>
Bebeklerde Astım https://www.astim.gen.tr/bebeklerde-astim.html Wed, 05 Dec 2018 19:18:48 +0000 Bebeklerde Astım, hastalığının belirtileri tekrarlayan yada sürekli olarak beliren öksürük ve hırıltılı solunumdur. Bebeklerde yaşamın ilk yılında viral enfeksiyonların oluşması astım hastalığına çok benzeyen bi Bebeklerde Astım, hastalığının belirtileri tekrarlayan yada sürekli olarak beliren öksürük ve hırıltılı solunumdur. Bebeklerde yaşamın ilk yılında viral enfeksiyonların oluşması astım hastalığına çok benzeyen bir tabloya sebep olurlar. Bunlardan biri, daha çok 3 aylık olan bebeklerde özellikle de kış aylarında görülen ve RSV adı verilen bir virüsün sebep olduğu bir bronşit türü astım hastalığıdır. Daha sonraki zamanlarda bu belirti bebeklerin %50’sinde tekrarlayan öksürük ve hırıltılı solunum krizleri olarak ortaya çıkar. Bir de rinovirus adı verilen başka bir etken, tekrarlayıcı hırıltılı solunum krizlerine neden olur. Bebeklerde astım genel itibariyle % 90 oranında alerjik kökenli olmaktadır. Ev içi alerji yapıcı maddelerin bronşlarda meydana getirdiği aşırı hassasiyet, soğuk hava, solunum yolu enfeksiyonları, kimyasal kokular, hava kirliliğine maruz kalınması ve sigara dumanı gibi uyaranlarla temas sonucu bebeklerde astım belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bunun yanı sıra alerjik olunan maddeye bir anda aşırı maruz kalmak da öksürük belirtisi, hırıltı, nefes darlığı belirtilerine neden olabilir. Bebeklerde astım, erişkinlerde olduğu gibi farklı tablolarda karşımıza çıkmaktadır. Hayatın ilk yıllarında viral solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak ve yiyeceklere bağlı astım krizleri daha sık yaşanırken, daha büyük çocuklarda solunum yoluyla alının alerjen maddeler, soğuk, egzersiz gibi faktörlerin astım belirtilerine neden olma şansı daha yüksektir. Bazı bebeklerde astım çok tipik belirtiler verirken, bazen de sadece kuru öksürükle kendini belirten astım krizleri yaşanabilir. Ağır astım krizine giren küçük bebeklerin çoğunda birkaç gün öncesinden üst solunum yolları enfeksiyonu belirtileri yaşanır. Enfeksiyonların sebep olduğu astım krizleri, egzersiz yada alerjenlerin sebep olduğu astım krizlerine göre daha ağır seyreder ve tedavisi de daha zordur.

Bebeklerde Astım Teşhisi

Bebeklerde astım tanısı koymada en değerli tanı aracı şikayetlerin hikayesi olmaktadır. Öksürük belirtisi, hırıltı ve hışıltı yada nefes darlığı belirtilerinin oluşması bu belirtilerin bronş acıcı tedavisiyle yada kendiliğinden kaybolması fakat bir süre sonra tekrar belirmesi ön planda astımı düşündürecektir. Uyuduktan sonra yada sabaha karşı yaklaşık 30 dakika süreyle devam etmekte olan ve bronş genişletici ilaçlara olumlu tepki veren öksürük belirtileri aksi ispat edilene kadar astım kabul edilmektedir. Doktor kontrolünde akciğerlerde bronş daralmasına ait bulgular gözlenmesi de bu tanıyı desteklemektedir. Astımlı bebekler genel olarak daha zayıftırlar. Fakat, kortizona bağımlı çok ağır astımlı bebeklerde büyüme geriliği yaşanabilir. İyi tedavi edilmeyen ve bebeklik döneminin ilk yıllarında ağır belirtiler oluşturan astımlı bebeklerde göğüs kafesinde şekil bozuklukları meydan gelir. Göğüs önünde ve göğüs arka kısmında artma ve alt kaburgalarda içeriye çekilme görülür. Bebeklerde astımın tedavisinde eğitimin büyük önemi olmaktadır. Astım krizine sebep olan faktörler, kriz esnasında yapılacak uygulamalar ve krizin durumunun nasıl belirleneceği anneye öğretilmesi gerekir.

Bebeklerde Astım

Bebeklerde Astım Nasıl Tedavi Edilir

Bütün alerjik hastalıklarda olduğu gibi astımda hastalığı da birinci basamak tedavide alerjik olunan maddeden uzak durmak gerekir. Uygun öneriler doğrultusunda alınacak çevre tedbirleriyle hastalık belirtilerinin ve bronşlardaki aşırı duyarlılığın belirgin olarak azalması mümkün olacaktır. Çevre önlemlerinin yeterli olmadığı taktirde bebeklerde astım belirtisinde ilaç tedavisinin uygun görüldüğü vakit hava yoluyla akciğerlere çekilen bronşları tedavi eden sprey şeklindeki ilaçların kullanımı gerekmektedir. Bu ilaçlar, alerjinin oluşturduğu bronş hassasiyetini azaltır ve astım ataklarını önleyici ilaçlar ve sadece hastalık alevlenmeleri esnasında kullanılan bronş gevşetici ilaçlar ol]]> Astım Krizi https://www.astim.gen.tr/astim-krizi.html Wed, 05 Dec 2018 19:38:59 +0000 Astım Krizi, Astım rahatsızlığı belirtilerinin ortaya çıktığı dönemler astım atağı olarak yada astım krizi olarak adlandırılır. Astım krizi terimi daha çok hastane yada yoğun bakım ünitelerinde tedavi ge Astım Krizi, Astım rahatsızlığı belirtilerinin ortaya çıktığı dönemler astım atağı olarak yada astım krizi olarak adlandırılır. Astım krizi terimi daha çok hastane yada yoğun bakım ünitelerinde tedavi gerektiren ciddi durumlarında, astım atağı terimi de nefes açıcı spreylerle kısa sürede düzelen ve hatta kendiliğinden de geçen hafif durumlar için tercih edilir. Astım krizinin en belirgin özelliklerinden biri nöbetler şeklinde belirti oluşturmasıdır. Bu gibi atak döneminde hastaların temel şikayetleri öksürük belirtisi, balgam oluşumu, hırıltı ve nefes darlığı problemidir. Genel olarak bu şikayetlerin hepsi beraber görülür fakat bazı hastalarda öksürük bazı hastalarda ise hırıltı ve nefes darlığı ön planda olmaktadır. Astım rahatsızlığı olan kişilerin çoğunun, bu ataklar arasında ki dönemlerde hiçbir şikayetleri olmaz. Astım krizindeki bu iyileşme dönemine remisyon dönemi adı verilir. Remisyon dönemi her astım olan hastada ve hatta aynı hastada bile farklı süreçlerde gerçekleşir. Çocukluk döneminde astım rahatsızlığı olan çocukların yüzde 50’si buluğ çağından sonra uzun süreli remisyon dönemine girmektedir. Bu dönem bazı astım hastalarında bütün ömür boyu bile devam edebilir.

Astım Krizi Özellikleri

Astım krizi çok ani olarak başlayabileceği gibi, birkaç gün içerisinde yavaş yavaş da gelişme gösterebilir. Astım krizinin üç temel özelliği olmaktadır.

 • Havaların değişken olduğu zamanlarda daha sık belirti gösterir.
 • Astım krizi belirtileri gece sabaha karşı şiddetlenir.
 • Astım krizini oluşturan çeşitli faktörler bulunmaktadır bunlar; Alerjenlere maruz kalınması, sigara dumanına maruz kalınması, viral enfeksiyonların oluşumu, keskin kokular olmaktadır.
Astım Krizi

Astım Krizi Belirtileri

Bazı hastalar astım krizi yaşayacaklarını önceden hissetmektedirler. Birçok hastada, boğazda yanma belirtisi, hapşırık belirtisi, burun tıkanıklığı belirtisi, su gibi burun akıntısı gelmesi, gıcık şeklinde öksürük belirtilerinin yaşanması gibi burun ve boğazla ilgili belirtileri olmaktadır. Burunda kaşıntı, çenede kaşıntı, ensede ve saçlarda kaşıntı da astım krizine öncülük edebilir. Bazı astım hastaları da ensede, kolda, bacakta ve sırtta kızarmalar, terlemeler ve ağrı gibi belirtileri kriz habercisi olarak görmektedir. Özellikle, çocuklardaki astım krizleri nezle belirtisi, farenjit belirtisi gibi üst solunum yollarında viral enfeksiyonların çok büyük önemi olmaktadır. Çocuğun önce burnunda akıntı olur, hapşırır yada boğazı ağrır ve hemen o gece yada ertesi gün öksürük başlar, hırıltı oluşur, nefes darlığı şikayetleri belirir.

Astım krizi hastanın hayatını tehlikeye sokacak kadar ağır belirtiler oluşturabilir. Bu şekilde belirtiler yaşayan hastaların bir an önce hastaneye başvurması gerekir. Bu şekilde yaşanan ağır astım krizleri çoğu zaman düzenli tedavi görmeyen hastalarda yavaş yavaş gelişmektedir. Çok nadir rastlanan bir astım türü de dengesiz astım birkaç saat hatta birkaç dakika içerisinde bile ağır astım krizlerine neden olabilir. Astım krizi yaşayan hastalar ve yakınları tarafından iyi bilinmesi gereken ağır astım krizi başlıca belirtileri şu şekildedir:

 • Dudaklarda morarma belirtileri, tırnak yataklarında ve dilde morarma belirtileri,
 • Şuur bozuklukları yaşanması, uyuklama hali belirmesi,
 • Nefes alma sayısında yaşanan değişiklikler. Bu belirti dakikada 25’ten daha fazla nefes alma olarak görülür,
 • Göğüs duvarıyla karın duvarı hareketlerinin uyumsuz bir hal alması,
 • Kalp atışlarının değişiklik göstermesi, nabzın değişimi,
 • Nefes alındığı zaman kaburga aralığının içeri doğru çekilmesi,
 • Kolları bir yere dayayarak ve yardımcı solunum kaslarını kullanarak solunum güçlüğü yaşanması,
 • Konuşmada güçlük yaşanması, konuşurken kısa bir cümleyi bile bir defada söy]]> Astım Bronşit https://www.astim.gen.tr/astim-bronsit.html Thu, 06 Dec 2018 14:14:37 +0000 Astım bronşit nedir, astım bronşit denilince bronşlarda iltihaplanmayla birlikte daralma olur. Bu daralmaya bağlı olarak hastalarda, normal bronşitten farklı olarak nefes darlığı ve hırıltılı nefes alıp vermektir. Akciğerleri Astım bronşit nedir, astım bronşit denilince bronşlarda iltihaplanmayla birlikte daralma olur. Bu daralmaya bağlı olarak hastalarda, normal bronşitten farklı olarak nefes darlığı ve hırıltılı nefes alıp vermektir. Akciğerlerimizde bulunan ve akciğerlerimize hava taşımaya yarıyan bronş dediğimiz borucukların içinin iltihabıdır. Normal bir bronşitte oluşan bronşlarda daralma yapmaz.  

  Astım bronşit sebepleri nelerdir

  Astım bronşite sebep olan etkenler hava kirliliği, alerjen ve kimyasal maddelerle çok fazla  temas edenlerde bulunuyor ve bunları teneffüs edenlerde görülüyor. Birde genetik oluyor ve  sigara içenlerde, sık sık üst ve alt solunum enfeksiyonu geçirenlerde  astım bronşitin sebepleridir. Fakat bazende bu nedenlerin hiç biri olmasa bile, çok temiz havası olan bir yerde yaşayan kişilerde de astım bronşit olabiliyorlar. Günümüzde astım bronşit hastalarının sayısında çok hızlı artış görülüyor. Bunun en çok nedeni hava kirliliğidir. Sigara içenlerde, içmeyenlere göre astım bronşite yakalanma riski çok yüksektir. Mobilyacılar ve sanayiciler gibi  çok toz içeren ortamlarda çalışanlarda, boya sanayi gibi kimya sektöründe çalışanlar da astım bronşit hastalığına yakalanma riski çok yüksektir.

  Özellikle çocuklarda tekrarlayan solunum yolları enfeksiyonları ilerlediğinde astım bronşite çeviriyor. Çiçek polenlerine ve doğadaki alerjenlere çok sık maruz kalmakta astı bronşiti tetikliyor. Astım bronşit hastaları kesinlikle sigara içmemeliler ve sigara içilen ortamda  bulunmamaları lazımdır. Astım hastalarının polen mevsiminde çok dikkatli olmaları lazımdır. Mümkünse dışarı çıkmamaları gerekiyor. Hatta evde çiçek bulundurmak, kuş, kedi, köpek beslemek, halıfileks gibi toz tutucu, üretici eşyalar bulundurmamak astım hastaları için sakıncalıdır. Kırsal kesimde yaşayan astım hastaları mümkünse ahır ve hayvan gübreleriyle temastan kaçınmalıdır veya bu işleri yapmak zorunda kalanlar maske takmalıdır. Astım hastaları için kolonya parfüm ve deterjan kokuları da çok zararlıdır. Özellikle bayan hastaların dikkat etmeleri gereken en önemli tuvalet ve lavabo temizliğinde tuz ruhu ve çamaşır suyu kullanmamalıdır. Bu kimyasallar çok şiddetli astım atağına sebep olabilir. Astım hastalarında aspirin kullanımı astım atağına sebep olabilir. Bu nedenle kesinlikle kullanmayınız.  
  Astım Bronşit 
  Astım bronşiti tedavisi nedir

  Astım bronşit akciğerlerin kronik bir hastalığıdır. Bütün kronik hastaları olduğu gibi tamamen iyileşmezler. Ancak hastalığı kontrol altına alabilirler ve hastaya daha rahat bir yaşam sunabilirler. Bütün astım hastalarında hastalığın şiddeti eşit değildir. Bazı hastalar ilaç kullanmasalar bile sürekli sıkışık olmazlar. Ancak alerjenlerle karşı olduklarında yada solunum yolu enfeksiyonları geçirdiği zaman sıkışırlar. Bazı hastalar sürekli ilaç kullanmazlarsa sıkışırlar. Bazen her şeye rağmen hastalığı kontrol altına almak kolay olmaz. Astım bronşit  hastaları kendilerine koruyucu tedbirler almak zorundalar. Bu ilaç tedavisi kadar önemlidir. Bütün astım hastaları grip aşısı olmaları iyi olur. 
  ]]>
  İbrahim Saraçoğlu Astım https://www.astim.gen.tr/ibrahim-saracoglu-astim.html Thu, 06 Dec 2018 21:29:25 +0000 İbrahim Saraçoğlu astım, Prof.Dr İbrahim Saraçoğlu uzun zaman alan çalışma sonunda alerji astımın bitkisel tedavi yöntemini bulmuştur. Keçiboynuzunun nefes darlığını engellediğini ve keçiboynuzu üzerinde yaptığı denem İbrahim Saraçoğlu astım, Prof.Dr İbrahim Saraçoğlu uzun zaman alan çalışma sonunda alerji astımın bitkisel tedavi yöntemini bulmuştur. Keçiboynuzunun nefes darlığını engellediğini ve keçiboynuzu üzerinde yaptığı denemeler ile astım,  bronşit hastalıklarına iyi geldiğini görmüştür.

  Astım hastalığı, dünyada ortalama 300 milyon kişiyi etkilediği ciddi bir hastalık olup, ülkemizde yapılan araştırmalar da 100 kişiden 7 kişide görülmektedir. Astım hastalığı soluk borusunun aşırı duyarlı olmasıdır. Soluduğumuz havayı akciğere ulaştıran soluk borusu mukoza tabakası ile kaplıdır.  Gün içerisinde nefes aldıkça vücut için yabancı maddelere temas edebilmektedir. Bilhassa alerjisi olan insanların bu yabancı maddelere hassasiyet artar ve fazla tepki verir. Bu tepki sonrası soluk borusu kasları kasılır,  kasıldıkça salgı salınımını artırır. Neticesinde soluk borusu daralır ve nefes almayı güçleştirir. Bunun sonucunda astım belirtilerini bize vermeye başlar. Astım başlıca belirtileri öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve karın ağrısı gibi rahatsızlıklar meydana gelmektedir. 

  Bilim adamları uzun yıllardır tıbbi tedavilerin yanında bitkisel takviyelerle vücudumuza yararlı olan bitkileri araştırmaktadırlar. Bu bitkisel tedavilerinden bir tanesi ise İbrahim Saraçoğlu astım bronşit tedavisi için keşfettiği Keçiboynuzudur.

  İbrahim Saraçoğlu Astım

  İbrahim Saraçoğlu Astım Keçiboynuzu Kürü:

  7-8 adet koyu kahverengi olmasına dikkat ederek orta boy keçiboynuzu alıyoruz. Keçi boynuzunu soğuk su ile yıkayın ve çok küçük tanelere ayırın. Başka bir tencerede 500 ml suyu kaynatın. Kaynayan suya küçük tanelere ayırdığınız keçiboynuzlarını suya atıp yaklaşık bir 10 dakika daha  kaynatın. Süre dolduğunda ocaktan alıp soğumaya bırakın. Soğuyunca keçiboynuzu suyunu ağzını kapatabilecek cam bur şişeye süzerek doldurunuz. Bu suyu buzdolabında üç gün hiç açmadan bekletiyoruz. Astım için keçiboynuzu kürünü hazırladık. Şimdi ise uygulanışı önemli. Yetişkinler her kahvaltı öncesi ve akşam yemeğinden önce 1 çay bardağı içmelidirler. Çocuklar ise astım varsa sabah kahvaltıdan önce 1 çay bardağı içebilirler. Bu şekilde 20 gün boyunca aralık vermeden sürekli devam edilmelidir. 15 gün sonunda tadı yakalamak için dileğinize bağlı olarak bal ekleyebilirsiniz. 

  ]]>
  Astım Bitkisel Tedavi https://www.astim.gen.tr/astim-bitkisel-tedavi.html Fri, 07 Dec 2018 04:26:23 +0000 Astım bitkisel tedavi, astım solunum yollarında meydana gelen ve mikrobik olmayan bir hastalıktır. Genellikle dış ortamdaki maddelerden kaynaklı olarak vücudun gösterdiği alerjik reaksiyon durumudur. Her yaştan Astım bitkisel tedavi, astım solunum yollarında meydana gelen ve mikrobik olmayan bir hastalıktır. Genellikle dış ortamdaki maddelerden kaynaklı olarak vücudun gösterdiği alerjik reaksiyon durumudur. Her yaştan herkesin karşılaşabileceği bir hastalıktır. Ancak çocuklarda biraz daha sık karşılaşılır. Öyle ki, çocuklarda astım hastalığı teşhisi 5 yaşın altına kadar düşmüştür. Yaşanan alerji durumu kimi zaman sigara dumanı, kirli ve rutubetli hava, hayvan tüyü, ev tozu ve polenlerden kaynaklanabilir. Bunlardan en sık karşılaşılanı sigara dumanıdır. Sadece sigara içenler değil pasif içici olarak adlandırılan sigara dumanına maruz kalan kişilerde de meydana gelebilir. Bir diğer sık karşılaşılanı ise mevsim geçişlerinde gözlenen polenlerdir. Hastalığın gelişiminde dış ortam kadar genetik faktörler de etkilidir. Ailesinde astım bulunan kişiler bu hastalığa daha yatkındır. 

  Astım belirtileri ve teşhisi

  Bronşlarda meydana gelen hassasiyet çevresel etkenlere karşı reaksiyon gösterir ve çoğunlukla ataklar şeklinde kendini belli eder. Astım hastalığında en sık rastlanan belirtiler arasında nefes darlığı, sürekli hapşırma, cilt yüzeyinde kızarıklık ve kaşıntı yer alır. Bazı durumlarda ataklar o an kendini gösterirken bazense gece yaşanır. Özellikle uyku esnasında nefes alıp verme güçlükler kendini gösterir. Hekim muayenesi sırasında hastadan detaylı bir bilgilendirme alındıktan sonra gerekli tahliller ve solunum fonksiyon testleri yapılır. Hastalığa neden olan yada tetikleyen tüm faktörler detaylı olarak incelenir. Özellikle uygulanan deri desti hastalığın teşhisinde oldukça yol göstericidir. Tüm bu tetkikler sonrasında astım hastalığı teşhisi konularak tedavi yöntemi geliştirilir. 

  Astım bitkisel tedavi yöntemleri

  Astım, hem uygulanabilir hem de kolay tedavi yöntemlerine sahip bir hastalık olduğu için endişelenmeye gerek yoktur. Hastalığın şiddetine göre öncelikli olarak çevresel koruma sağlanır. Ardından rahatlatıcı olarak bilinen hızlı etki eden ilaçlar ve kontrol edici olarak bilinen uzun dönemde fayda sağlayan ilaçlar olmak üzere 2 tip tedavi uygulanır. Yaşanan atakları minimuma indirdiği için bu yöntemlerden en sık tercih edileni kontrol edici ilaçlardır. Ancak ilaç tedavisine destekleyici olarak uygulanabilecek birbirinden farklı bitkisel yöntemler ve bitkisel kürler de vardır. Bitkisel tedavi hem daha ucuz hem de evde kolayca hazırlanabilecek tarifler içerdiği için ilaç tedavisi ile birlikte rahatlıkla tercih edilebilir. Bunlardan en çok fayda sağlayanlar şu şekilde sıralanabilir:
  • Limon ve bal: Yarım limonun suyu ve 1 yemek kaşığı bal küçük bir kasede karıştırılır. Her öğün taze olarak hazırlanarak sabah akşam olmak tüketilir. Bu yöntem öksürük atakları ve nefes darlığı yaşayan astım hastaları için birebirdir. 
  • Zencefil ve bal: Tıpkı limon ve bal küründe olduğu gibi rahat nefes almaya yardımcıdır. bir parça taze zencefil kabukları soyulduktan sonra rendelenir ve bal ile karıştırılarak tüketilir. 
  • Karanfil ve bal: 1 bardak kaynar suyun içerisine 5 adet karanfil ve 1 çay kaşığı bal eklenir. 10 dakika kadar beklendikten sonra tok karnına tüketilir. 
  • Sıcak süt ve bal: Özellikle gece yatmadan önce ılık süt içerisine bal ilave edilerek tüketilir. 
  • Ada çayı: Kurutulmuş olarak satılan ada çayı kaynar suyun içerisinde yaklaşık 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Daha sonra süzülerek ılık bir şekilde tüketilir. 
  • Nane çayı: Kuru ya taze nane kullanılarak hazırlanır. Küçük bir cezve içerisinde su konularak üzerine limon dilimleri ve nane eklenir. Yaklaşık 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülerek tüketilir. 
  • Kekik ve papatya çayı: Aktardan satın alınan kuru kekik ve kuru]]> Bronşiyal Astım https://www.astim.gen.tr/bronsiyal-astim.html Fri, 07 Dec 2018 18:20:54 +0000 Bronşiyal Astım, kişi de aşırı duyarlılık sonucu bronşlarda meydana getirdiği tekrarlayan veya düzensiz arlıklarla ortaya çıkan nefes darlığı, öksürük, balgam ve hırıltılı solunun ile karakterize olan bir reaksiyondur. Bronşiyal Astım, kişi de aşırı duyarlılık sonucu bronşlarda meydana getirdiği tekrarlayan veya düzensiz arlıklarla ortaya çıkan nefes darlığı, öksürük, balgam ve hırıltılı solunun ile karakterize olan bir reaksiyondur. Çoğunlukla çocukluk yada genç çağlarda görülen kronik bir hastalık türüdür. Alerjik hastalıklar içerisinde en önemli tabloyu oluşturan bronşiyal astım ağır seyreden klinik tablolar oluşturmaktadır. Astımın görülme sıklığı %1-12 arasında değişmektedir. Türkiye'de görülme sıklığı ise çocukluk yaşında %5-8, erişkinlerde ise %5'ten daha azdır. Ergenlik dönemde kızlara oranla erkeklerde iki kat daha fazla olmakla beraber ileri ki yaşlarda bu  oran eşitlenmektedir. Hastalık genetik yatkınlıkla beraber biyokimyasal, immunolojik, infeksiyöz, endokrin ve psikolojik de  oluşabilen kompleks bir hastalıktır. Bronşiyal astımı tetikleyen sebepler ise antijen adını verdiğimiz polenler, küf sporları, hayvan tüy ve dışkıları, ev tozu, ev tozu akarları dır. Bunun yanında sigara dumanı, uçucu kimyasal maddeler, de önemli uyarıcılar arasındadır. Astımlı kişilerde yorucu sporlar yapmakta bronkospazma neden olabilmektedir. Hasta kişilerin öyküsünde daha önceden çabuk yorulma, hırıltılı solunum, nefes darlığı yer almaktadır. Solunum yolu enfeksiyonu geçirmek astım krizlerini başlatan en önemli sebeplerden bir tanesidir. Tetikleyici sebeplerden olan hava kirliliği, ruhsal sıkıntılar, iklim değişiklikleri de önemlidir. Yani astım hava yollarının kronik olarak inflamatuar bir hastalığıdır. Şu bilinmektedir ki, hava yolu hastalıklarının  genetik geçiş özelliği bulunmaktadır. Çocukluk döneminde başlayan astımın yaş ilerledikçe geçeceği gibi yanlış bir inanış bulunmaktadır. Burada yaş ile beraber kişide ki immün sisteminde beraber gelişmesi ve hastalıklara daha dirençli olması da astım krizlerinin sıklığını azaltmaktadır.

   Bronşiyal Astım
   Bronşiyal Astım; Özellikle egzersizle artan nefes darlığı ve hırıltılı nefes alıp verme bulguları sık sık ortaya çıkmakta ise astım tanısı çabuk olarak konabilir. Hırıltılı solunum ve öksürük her zaman ve her yaşta astım teşhisini düşündürmelidir. Bütün bu belirtilere ek olarak alerjik hastalıklara ailesel yatkınlık ve mevsimsel olarak etkilenmek de   astım tanısı için yönlendiricidir. Astım tanısı düşünülen hastalarda bir takım testler istenmektedir. Bunların içinde en önemlisi akciğer fonksiyon testleridir. Bu testler ile bronş tıkanıklık derecesi ölçülmektedir.Akciğer fonksiyon testleri provakasyon testleri ile birlikte yapıldığı zaman alınan cevaplar alerji yönünden belirginlik gösterir. Kan incelemelerinin yanı sıra,  bir diğer test olan deri testleri de alerjen in belirlenmesinde etkili bir testtir. Hastalığın tedavisi ilaç ile yapılmaktadır. Hastanın alerjenlere karşı toleransını yükseltmek olan  bağışıklık tedavisinin yanında, psikolojik tedavi ve fizik tedavi de uygulanabilmektedir. İlaç tedavisinde alınan ilaçlar daha çok hastanın hava yollarını açmaya yönelik inhaler kullanılmaktadır. Bunlar daha çok solunum yolundan kullanılmaktadır. Bağışıklığı güçlendirici, tedavi de ise direk deri altına hastalıktan sorumlu antijen solüsyonları uygulanarak yapılmaktadır.Bunlar polen, ev tozu, küf antijenleridir. Astımlı hastalarda balgamın atılımını sağlamak, solunum kaslarını geliştirmek için yapılan solunum egzersizleri hem semptomları düzeltmekte hemde uzun dönemde ortaya çıkabilecek atakları azaltmaya yardımcı olmaktadır.
   ]]>
   Alerjik Astım İlaçları https://www.astim.gen.tr/alerjik-astim-ilaclari.html Sat, 08 Dec 2018 07:09:02 +0000 Alerjik astım ilaçları, Alerjik astım tedavi yöntemi  koruma ilaçları, alerji aşısı, ilaç tedavisi.  Öncelikle alerjik astıma neden olan ve tespit edilen şeylerden kaçınmak gerekir. Örneğin ev tozu mite alerj Alerjik astım ilaçları, Alerjik astım tedavi yöntemi  koruma ilaçları, alerji aşısı, ilaç tedavisi.  Öncelikle alerjik astıma neden olan ve tespit edilen şeylerden kaçınmak gerekir. Örneğin ev tozu mite alerjisi olan bir çocukta yani mite alerjisine karşı önlemler almak gerekir. Polene alerjisi olanlara polenlere karşı önlem almak gerekir. Tetikleyici şeylerden uzak durmak gerekir. Mesela keskin parfümler, keskin kokulu kimyasal maddelerden kullanmamak gerekir. Evde sigara içilmesi yasaktır. 

  İyileştirici ilaçlar: Akciğerlerde gelişen hasarlı bronş mukozasını düzeltir. Uzun süreli tedavidir. Kortizonlu sprey ilaçları ve kortizonsuz olan ilaçlardır. Kortizonlu ilaçlar sprey şeklinde ve toz şeklinde olur nefes yoluyla alınır. Rahatlayıcı ve iyileştirici tedavi olarak iki tür ilaç tedavisi vardır. Rahatlatıcı ilaçlar bronşları genişleterek öksürüğü rahatlatır. Öksürük rahatlayınca kesilir. Kortizonsuz olan ilaçlar ise 6 aydan 5 yaşına kadar gıdalarla veya  çiğneme tableti şeklinde uyğulanır. 5 yaşından 14 yaşına kadar çiğneme tableti ve 14 yaşından sonra yutma tablet olarak kullanılabilir. Özellikle çiğneme tabletleri akşamları kullanılır. Alerji aşıları alerjiye bağlı astım olanlarda kullanılır. Dil altı sprey ve cilt altı enjeksiyon şeklinde uygulanabilir. 
  Yakın zamanda dil altı tabletler, aşılarda kullanıma başlanacaktır. Dil altı aşıları 3 yaşından sonra uygulanır ve en az 3 yıl süreyle uygulanır. Cilt altı enjeksiyon aşılar ise 5 yaşından sonra uygulanabilir ve en az 3 yıl süreyle uygulanır. Aşı tedavisi astım tedavisinde faydalı olur. İlaç gereksimini de azaltır. 
  Alerjik Astım İlaçları
  Alerjik astımda rahatlayıcı ilaçların genelde önemli bir etkisi görülmez. Ancak çok yüksek dozlarda ellerde titreme, kalpte çarpıntı gibi belirtilere neden olabilir. Dozun azaltılması ile kendiliğinden geçer. Bu ilaçlar kemik yapılarında bir soruna neden olmamaktadır. Bu ilaçlar uygun olmayan dozlarda yüksek dozda kullanılırsa yan etkiler görülebilir. Bu ilaçlar çocuklarda doğrudan ağıza sıkılarak kullanılmamalıdır. Özellikle 10 yaşından küçüklere hazne yardımı ile kullanılmalıdır. Hazne kullanımı yan etkilerini azaltır. Astım ilaçları bağımlılık yaptığı düşüncesi ile ilaçları kullanmayanlar vardır. Bu ilaçlar bağımlılık yapmaz. 
  Kortizon içermeyen ilaçlar çiğneme tableti veya gıdalarla karıştırılarak alınan ilaçların önemli bir yan etkisi yoktur. Bazen halsizlik, ciltte kaşıntı, gece kabusları, huzursuzluk, eklem ağrıları görülebilir. Bu belirtiler oluyorsa doktorunuza sorup kesmek gerekir. Cilt altı enjeksiyon aşıları yapıldıktan sonra 30 dakika içinda alerji geçer. Kolda hafif şişlik olur ve sonradan geçer.
  ]]>